SMOG A NASZE ZDROWIE

Każdego roku w sezonie grzewczym trwającym od września do kwietnia mamy do czynienia ze zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza, za które odpowiadają przede wszystkim dymy z domowych pieców czyli tzw. „niska emisja” i  spaliny samochodowe oraz w  coraz mniejszym zakresie przemysł.

Mieszkania opalane są słabej jakości węglem oraz bardzo często w domowych piecach spalane  są śmieci, plastikowe butelki, kolorowe czasopisma co skutkuje przedostawaniem się do atmosfery nieoczyszczonych szkodliwych substancji chemicznych.

Przy szczególnie niekorzystnych warunkach pogodowych (niskie temperatury i bezwietrznie) znacznie przekraczane są dobowe normy dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz  rakotwórczego benzo(α)pirenu.

Wysokie stężenie pyłów odbija się na naszym zdrowiu. Najgorzej odczuwają je osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca ( zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) oraz osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), oraz osoby starsze i małe dzieci.

Osoby z chorobami serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, natomiast osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych.

W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Smog zwiększa również zachorowalność na nowotwory.

Negatywne działanie smogu na nasz organizm jest bardzo duże, dlatego też warto na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Pomocne mogą okazać się udostępniane przez Główny Inspektorat Środowiska bezpłatne aplikacje na urządzenia mobilne (np. telefon, tablet) prezentujące bieżące dane o jakości powietrza. Ponadto Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska publikują na swoich stronach internetowych ostrzeżenia, gdy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu bezpośrednio zagraża naszemu życiu.

Można również obserwować stan powietrza w swoim mieście w czasie rzeczywistym, sprawdzając mapę wizualną jakości powietrza.

Kontrolując jakość powietrza jest się świadomym tego, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone  i osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia, ale nie tylko, winny zacząć przestrzegać poniższe zasady:

– unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, wyjścia ograniczyć do niezbędnego minimum, unikać długotrwałego i wzmożonego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni,

– nie otwierać okien, ustawić wentylację na obieg zamknięty,

– dużo pić – część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła i nie trafi do płuc,

– oddychać przez nos  a nie przez usta. Nos to nasz naturalny filtr,

– spożywać produkty bogate w witaminy A, C i E oraz cynk, selen, mangan, miedź, beta – karoten i flawonoidy. To związki, które pomagają organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników powstających m. in. wskutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

– zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Dbajmy o jakość powietrza, bo tym samym dbamy o swoje zdrowie.