Ekologia na dachach Spółdzielni Górnik

Położony niedawno śnieżnobiały dach pawilonu przy ulicy Ściegiennego 45 na osiedlu Słoneczna w Katowicach nie tylko stał się już ekologiczną wizytówką Spółdzielni „Górnik”, ale też zapowiedzią nowoczesnych i bezpiecznych dla ludzi oraz środowiska technologii. Jeśli funkcjonalność i ekologiczne właściwości tego rodzaju dachu sprawdzą się w praktyce, niedługo będą one wdrażane także w innych budynkach.

Cechuje je wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Powłoka jest w 100% szczelna i nie wymaga konserwacji. Ponadto, jasno-szara kolorystyka pomaga obniżyć temperaturę dachu i poddasza prawie o połowę w porównaniu do tradycyjnej papy. System nakładany jest na dachy pokryte papą lub blachą bez potrzeby zrywania obecnego podłoża co eliminuje koszty utylizacji.

Technologia ta szczególnie dobrze zabezpiecza wszelkie łączenia, dylatacje i obróbki blacharskie, które stanowią zawsze najsłabszy punkt pokrycia dachowego. A do tego pozwala na sprawne przeprowadzenie remontu – nie wymaga zrywania starej papy.

Zatosowanie takich ” chłodnych dachów”, obok oszczędności energii, wpływa także na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Energia słoneczna zaabsorbowana przez dach, oddawana jest w późniejszym okresie w postaci energii cieplnej.Zdaniem naukowców, zastosowanie jasnych powłok dachowych, zwłaszcza na obszarze  aglomeracji miejskich  pozwoliłoby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (w skali światowej) o 44 miliardy ton. Chłodny dach na typowym nowym budynku o powierzchni 180 m2 pozwala zredukować emisję CO2 o ponad 103 kg/rok.

W Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” takie białe dachy oprócz pawilonu na osiedlu Słoneczna zastosowano już przy pokryciach daszków nad wejściami do klatek schodowych. To dopiero początek.