Na Słonecznej sami posprzątamy swoją dzielnicę

To dziwna akcja, która w mediach społecznościowych już trzeci raz robi prawdziwą furorę. Polega na mobilizowaniu poprzez profil na Facebooku mieszkańców poszczególnych dzielnic Katowic do posprzątania wokół swych domów najbardziej zaniedbanych miejsc rekreacyjnych.

W ubiegłym roku w tym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 300 osób. Uprzątnęli wspólnie 30 hektarów katowickich terenów zielonych, zabierając 15 pełnych kontenerów na odpady w 5 lokalizacjach. Zebrano 311 worków ze szkłem, 322 worków z plastikiem, 65 worków metalu oraz 274 worków odpadów zmieszanych. Dodatkowo: 9 telewizorów, 6 krzeseł, 6 foteli, 6 kanap, 5 lodówek, 7 odkurzaczy, 11 walizek, 13 wiaderek, 6 dywanów, 15 zderzaków i 108 opon samochodowych.

Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest „Stowarzyszenie wolnej herbaty”, które przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice oraz innymi partnerami poprzez facebook skrzykuje chętnych mieszkańców do zrobienia porządków wokół swych domów. To oprócz wymiernych korzyści dla estetyki otoczenia i czystości środowiska, dobra okazja do spotkania swych sąsiadów i pogadania oraz biesiadowania przy wspólnym grillu.

Akcja podzielona została na 3 etapy:

Etap 1 polegający na zbieraniu informacji i propozycji terenów do sprzątania,

Etap 2 głosowanie na Facebook-u na zgłoszone lokalizacje, z których zostanie wyłonionych pięć miejsc które zostaną posprzątane

Etap 3 samo sprzątanie przez ludzi mieszkających najbliżej oraz tych, którzy przyłączą się do tej inicjatywy bez względu na miejsce zamieszkania.

W tym roku tereny zielone na Osiedlu Słoneczna pomiędzy ul. Słoneczną, Stęślickiego i Ściegiennego zajęły drugie miejsce w głosowaniu mieszkańców Katowic , a co za tym idzie trzeba będzie wziąć się do roboty. Oznacza to bowiem nie tylko, że mamy tam sporo śmieci ale również to, że miejsca te są ważne dla naszych mieszkańców, którzy lubią tam wypoczywać.

Choć obecna sytuacja epidemiczna spowodowała wstrzymanie wszystkich prac związanych ze wspólnym sprzątanie, to na pewno wrócimy do nich w późniejszym terminie, o którym organizatorzy poinformują na swoim profilu.

Zatem do zobaczenia przy pracy!

https://www.facebook.com/photo?fbid=1556555021189958&set=a.802433493268785

Dariusz Grajewski, Sekretarz Rady Osiedla Słoneczna

wykorzystano materiały źródłowe profilu „Stowarzyszenia wolnej herbaty”