Uwaga kleszcze atakują!

Z informacji pochodzących od naszych mieszkańców, ale także z oficjalnych komunikatów władz sanitarnych, wynika, że w tym roku na Śląsku kleszcze zaatakowały ze zdwojoną siłą.

Tylko w ciągu dwóch tygodni maja w naszym regionie zanotowano prawie 350 przypadków  boreliozy-  jednej z najgroźniejszych chorób wywołanych ukąszeniem kleszcza. Teraz nie ma dnia, żeby do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka nie zgłaszało się kilkunastu pokąsanych przez kleszcze dzieci. Podobnie jest w innych placówkach medycznych.

To efekt suchej zimy ale i czasu pandemii, gdy wiele terenów nie było koszonych i stały się siedliskiem dla  różnego rodzaju owadów także tych  groźnych pajęczaków.

jbardziej narażeni są  mieszkańcy  osiedli graniczących z lasami i parkami: Kokocinieca, Zadola i Słonecznej. Pozostali też jednak nie mogą lekceważyć niebezpieczeństwa.

Najwięcej kleszczy znajduje się bowiem w trawie, chwastach, krzewach, na spodniej stronie liści. Pajęczaki te nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 metra. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Jak   uchronić siebie i rodzinę przed kleszczami?

 Podstawowa rzecz to odpowiednie ubranie na spacerze. Wybierając się do lasu czy parku zadbajmy o odzież przewiewną, bawełnianą, z długimi nogawkami i rękawami.  Warto też posmarować skórę  środkiem przeciwko kleszczom, który daje dodatkową, krótkotrwałą ochronę. Można go połączyć z kremem przeciwsłonecznym. Pamiętajmy jednak, by po powrocie ze spaceru krem z ciała  zmyć.

W domu po spacerze skórę należy dokładnie obejrzeć. Kleszcz szuka ciepłych i wilgotnych miejsc na ciele, lubi wczepiać się w pachwiny, zgięcia kolan, miejsca za uszami, skórę głowy. Z przeglądem nie czekajmy do wieczornej kąpieli, bo wczesne wykrycie pasożyta zmniejsza zagrożenie zarażenia się którąś z odkleszczowych chorób.

Warto pomyśleć o szczepieniu przeciw KZM, które jest zalecane osobom mieszkającym lub podróżującym do miejsc o podwyższonym ryzyku występowania wirusa KZM oraz do osób spędzających czas wolny poza miastem

Co w sytuacji, gdy  kleszcz  zagnieździł się w ciele?

Po prostu samodzielnie go usuwamy. W aptekach są dostępne specjalne przyrządy: próżniowe pompki, lassa, pęsety. Używajmy pęsety plastikowej. Metalową możemy kleszcza uszkodzić. O sposobach typu „na sok z cebuli” czy smarowanie masłem zapomnijmy jak najszybciej. W ten sposób odcinamy pajęczakowi dopływ powietrza, przez co może on do naszego organizmu wprowadzić więcej toksyn .

Po usunięciu pajęczaka niezwłocznie dezynfekujemy ranę wodą utlenioną, oxycortem lub spirytusem. Kleszcza warto zachować i dać do przebadania, np. w stacji Sanepidu. Dzięki temu po kilku dniach przekonamy się, czy pajęczak był zarażony chorobami.

W czasie pandemii SOR-y czy też izby przyjęć w szpitalach nie są najlepszym miejscem, by tam się pojawić szczególnie ze zdrowym dzieckiem. Nie dość, że czeka nas długi okres oczekiwania , to jeszcze istnieje groźba zakażenia się inną chorobą.


Jak rozpoznać, że  zostaliśmy zarażeni boreliozą?

Na skórze, niekoniecznie w miejscu ugryzienia, może się pojawić tzw. rumień wędrujący – plackowata duża czerwona zmiana, która wskazuje na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe. Ale uwaga! W przypadku zarażenia nie zawsze pojawia się rumień. Czasem występują tylko objawy grypopodobne: katar, kaszel, ból głowy, gorączka, apatia i osłabienie. Jeśli takie dolegliwości pojawią się u dziecka, a wiemy, że wcześniej ukąsił je kleszcz, koniecznie należy wykonać odpowiednie badania w kierunku boreliozy.

Jeśli zarażenie się potwierdzi, niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Stamtąd zostaniemy skierowani do poradni chorób zakaźnych, gdzie prowadzone będzie dalsze leczenie. Szybko wykryte zarażenie chorobą odkleszczową i zastosowana terapia antybiotykowa daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie.

Miasta na Śląsku z największą w tym roku liczbą zachorowań na boreliozę:

  • Wodzisław Śląski 453
  • Cieszyn 222
  • Bielsko-Biała 175
  • Jaworzno 139
  • Żywiec 136
  • Dąbrowa Górnicza 122
  • Katowice 121

foto : freepik.com