Nasze śmieci-segregacja odpadów z punktu widzenia mieszkańców.

Każdy codziennie dokonuje jakichś zakupów: mleko, chleb, owoce, warzywa. Raz, na jakiś czas kupujemy meble, akcesoria łazienkowe, sprzęt AGD, odzież. Jednak po zakupach nieuchronnie następuje wyrzucanie tego, w co te zakupy były zapakowane – opakowań, a także, tego co nie zostało skonsumowane, albo jest zużyte, czy zepsute.

Najczęściej opakowania wykonane są z tworzyw sztucznych np. butelki na, napoje, mleko lub inne pojemniki na nabiał. Warzywa również pakowane są w opakowania papierowe i tworzywo sztuczne. W sprzętach AGD mamy dołączony styropian, który chroni zakupiony towar. Często też warstw opakowań jest kilka: najpierw karton, potem folia, a w środku szkło (najczęściej tak pakowane są kosmetyki) lub też opakowanie jest wielowartwowe tzw. tetrapaki.

Jak coś do domu wnieśliśmy, to po jakimś czasie, trzeba będzie to wynieść.

Tu pojawia się problem. Mamy świadomość, że trzeba odpady segregować. Podjęte zostało również takie zobowiązanie, które ma odzwierciedlenie opłacie wnoszonej przez nas w czynszu, dla śmieci segregowanych wynosi 21 zł, a dla niesegregowanych 47zł.

Jeśli zajrzymy do naszych kontenerów na śmieci to nasuwa się pytanie, czy aby są tu odpady domowe posegregowane. W wielu przypadkach niestety nie.

Otóż kiedy wyrzucamy słoik lub butelkę szklaną po soku lub innym napoju, flakon z perfum to powinniśmy: usunąć zakrętkę (metalową lub plastikową) i zwrócić uwagę, czy nie ma w niej zawartość (butelka lub słoik nie musi być umyty, ma być opróżniony do tzw. „wybrania łyżeczką”). Do zielonych pojemników na szkło wrzucamy tylko szkło opakowaniowe tj. słoiki, butelki po sokach, piwie, czy innym alkoholu.

Kieliszek, szklanka, rozbita szyba, stare lustro nie nadają się zatem do zielonego pojemnika.

Niebieski pojemnik służy do wrzucania odpadów papierowych tzn. gazet, kartonów, folderów. Jednak je też należy odpowiedni przygotować. Gazety, jeśli mają zszywki metalowe to je usuwamy i wrzucamy do odpadów metalowych tj do żółtego pojemnika. Z kartonu (pudełka) usuwamy wszystko co papierem nie jest tzn. worki foliowe ze środka, naklejone metki, taśmy klejące. Następnie karton składamy i wrzucamy przez przygotowaną poziomą szczelinę.

Nie wrzucamy papierów zabrudzonych tłuszczem, farbą, itp.: np. kartonów po pizzy, gdy jest ubrudzony tłuszczem lub sosem a także z folią aluminiową w środku lub resztkami, papierów powlekanych folią – opakowania po kosmetykach. Paragony sklepowe, kalka nie nadają się do tego pojemnika – wrzucamy je do odpadów zmieszanych. Tak zwane tetrapaki czyli opakowania warstwowe: z mleka, napojów po opróżnieniu zgniatamy i wrzucamy do pojemnika w kolorze żółtym na plastik.

Lubimy żółty kolor, w takich barwach przy naszych domach, stoją pojemniki na plastik i metal. Co tam wrzucamy: plastikowe butelki, opakowania po lekach – puste, folie, reklamówki, tetrapaki oraz odpady metalowe czyli puszki, zakrętki od słoików, butelek, itp. Jeżeli zakupiłeś coś i w kartonie były foliowe opakowania napełnione powietrzem to powietrze to powinno być usunięte (również folie bąbelkowe), gdyż zabiera ono cenne miejsce w kontenerze. Jednocześnie pamiętać należy, że butelka plastikowa lub inny plastikowy pojemnik, a także puszka po napoju, powinny być zgniecione, a korek odkręcony. Najlepiej wrzucić go oddzielnie. Nie wrzucamy tutaj nieopróżnionych aerozoli, puszek po farbach lub lakierach oraz innych odpadów niebezpiecznych, pojemników po smarach, środkach ochrony roślin to odpady niebezpieczne i zgodnie z zapisami w Regulaminie Porządku Domowego mieszkaniec jest zobowiązany do utylizowania go w wyznaczonych do tego Miejskich Punktach Odbioru Odpadów (lista punktów na stronie MPGK).

Możemy tu wrzucić niewielki styropian pochodzący np. z opakowania małego AGD, nie wrzucamy tu styropianu budowlanego!

No właśnie remonty i wiele różnych odpadów, które pozostają i co z nimi zrobić. Pierwsza i najważniejsza informacja jest taka, że odpady budowlane i poremontowe nie są odpadami domowymi i nie mogą być wyrzucone do odpadów domowych. Nie są to też odpady wielkogabarytowe i nie można ich wyrzucić obok altanki śmietnikowej. W Regulaminie Porządku Domowego SMG Górnik w Katowicach § 7 w całości poświęcony jest zasadom dotyczącym usuwania odpadów. W punkcie 7 tego paragrafu mamy informację jak postępować z odpadami poremontowymi, gdzie zamówić kontener i gdzie go postawić. (Link do strony). Jednocześnie obecnie nie ma opłaty za wynajem tak zwanego big bag’a czyli pojemnika na gruz i inne odpady poremontowe.

Niestety stare umywalki, muszle klozetowe, wanny, czy kabiny prysznicowe powinny być wywiezione na koszt przeprowadzającego remont, a nie na koszt nas wszystkich.

To samo dotyczy niedziałających urządzeń elektrycznych i elektronicznych, pozbycie się ich to nie wystawienie do śmietnika. Musimy sami je oddać w odpowiednie miejsce np. do sklepu przy zakupie nowego sprzętu lub wezwać do domu odpowiednią firmę np. po lodówkę, telewizor, pralkę lub wywieź do Miejskiego Punktu Odbioru Odpadów (lista punktów na stronie MPGK).

Ponieważ służby MPGK nie zabiorą ich w ramach wykonywanej umowy o wywóz odpadów domowych. Administracja musi zamówić i dodatkowo opłacić wywóz takich odpadów.

W przywołanym już Regulaminie w § 7 pkt. 8 mowa właśnie o odpadach wielkogabarytowych, czyli właściwie tylko starych meblach. Odpady te wystawiamy maksymalnie na dzień przed terminem wywozu tych odpadów (harmonogram jest wywieszony na tablicy informacyjnej), a nie wtedy kiedy nam się podoba, bo sprzątam. Trzeba te daty ze sobą zsynchronizować.

Odpady BIO wrzucamy do różowego pojemnika.

Zadziwia fakt, że osoby segregujące ten rodzaj odpadów, co jest jak najbardziej warte pochwały i naśladowania,nie widzą braku konsekwencji. Jeśli odpady te czyli obierki warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty wyrzucane są w foliowym worku do, którego z wygody były wrzucone, to musimy albo odpady takie wyrzucać owinięte w papier lub wyrzucić z worka foliowego bezpośrednio do pojemnika. Jeśli likwidujemy kwiaty to możemy je tam wrzucić wraz z ziemią. Chyba, że są trujące np: difenbachia. Kości, resztki mięsa, rośliny lub ich części chore wrzucamy do zmieszanych. MPGK Katowice z tego typu odpadów produkuje kompost pod nazwą Kompovit, który zasila rabaty na miejskich terenach.

Obok kolorowych pojemników w naszych altankach śmietnikowych stoją również czarne kontenery na tak zwane odpady zmieszane: tutaj wrzucamy to czego nie jesteśmy w stanie posegregować lub co nie nadaje się do segregowania np. resztki żywności, zatłuszczony papier, potłuczone szkło np. szklanki, kieliszki, fajans. Jak widać jeśli dobrze posegregujemy to do tych pojemników do wrzucenia pozostanie niewiele.

Jeśli nie wiemy jak posegregować – lepiej wrzucić śmieci do zmieszanych

Zanieczyszczenie posegregowanych śmieci skutkować to bowiem może podniesieniem opłaty za ich wywóz do kwoty 47 zł.

Podsumowując, aby nasze „śmieci” były dobrze posegregowane, a przez to mogły stanowić surowiec do produkcji nowych produktów, to wrzucamy je bez dodatków, do odpowiednich pojemników, zmniejszamy ich powierzchnię tj. zgniatamy, składamy, pozbawiamy powietrza. Nie jest to konieczne, ale jeśli możliwe to pojemniki po nabiale, sokach owocowych, przetworach, mięsie itp. płuczemy, aby nie było nieprzyjemnego zapachu.

Na zakupach dokonujemy odpowiednich wyborów

Pakujmy warzywa i owoce to jednej torby/worka, a nie każde warzywo/ owoc oddzielnie. Wybierajmy opakowania wielokrotnego użycia. Kupujemy tyle ile nam potrzeba, aby nie marnować jedzenia. Odzież, okulary można oddać potrzebującym. Najważniejsze, abyśmy dokonywali świadomych wyborów, to znaczy kupowali tak, aby zostawało jak najmniej odpadów, zgodnie z zasadą; redukuj, wykorzystuj ponownie, przetwarzaj lub kto woli zero weste.

Zobacz też: http://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/index.

Ewa Majek

Sekretarz Rady Osiedla Centrum