Mieszkańcy Zadola zachwyceni skarbami Dolnego śląska

Pomimo niedogodności związanych z epidemią udało nam się zorganizować  , wspólnie z Biurem Podróży INDEX z Katowic, autokarową wycieczkę  krajoznawczą na  Dolny Śląsk, w której wzięli udział  mieszkańcy osiedla Zadole  

Wyjechaliśmy w piątkowy poranek 16 października . Podróż do Świdnicy trwała  4 godziny.    Po przyjeździe zwiedziliśmy  ewangelicki Kościół  Pokoju – budowlę będącą na liście światowego dziedzictwa  UNESCO . Świątynia to została zbudowana   w stylu barokowym  z drewna , słomy i gliny , w połowie XVII wieku , po zakończeniu Wojny Trzydziestoletniej . Byliśmy zachwyceni wewnętrznym wystrojem  a w szczególności lożą Hochbergów , amboną  i emporami . Swoistą perełkę stanowił ołtarz , który pomimo że wykonany jest ze zdobionego  drewna , wygląda jakby był marmurowy . 

 Równie okazale wygląda rynek w Świdnicy. Budynek miejskiego ratusza otoczony jest domami wybudowanymi w różnych stylach architektonicznych : renesansowym , barokowym  i eklektycznym.           Następnie pojechaliśmy do Sobieszowa – dzielnicy Jeleniej Góry . Przy padający deszczu weszliśmy na górę Chojnik , aby zwiedzić znajdujące się tam ruiny zamku . Zamek , jako twierdzę , z murami obronnymi , bramami i wieżą  , zbudował w połowie XIV wieku książę świdnicko – jaworski , Bolko II wnuk polskiego króla Władysława Łokietka . Trwała ruina robi wrażenie na odwiedzających , szczególnie dobrze zachowane : wieża na górnym zamku , baszta łupinowa i pręgierz na dolnym zamku oraz mury obronne.  Tochę przemoczeni dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania w Szklarskiej Porębie . Wieczorem była uroczysta kolacja z doskonałą kwaśnicą , pieczonym prosiakiem  i nalewką własnej roboty a następnie wieczorek integracyjny ze wspólnymi śpiewami .

 W sobotę rano pojechaliśmy do Karpacza , aby zwiedzić pochodzącą z  XII wieku drewnianą świątynię WANG. Kościół ten został przeniesiony na teren Karpacza   z miejscowości Vang w Norwegii w latach czterdziestych XIX wieku .  Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ. Wszystkie połączenia wykonano przy pomocy drewniany złączy , tak jak wykonywano łodzie wikingów . Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami . Niektóre z nich pochodzą z XII wieku i są efektem mistrzowskiej pracy rzeźbiarzy z tamtego okresu  . Wokół kościoła dobudowano , upiększające budowlę , krużganki . 

Kolejnym etapem naszej wycieczki była Leśna . Znajduje się tam zamek Czocha wzniesiony w XIII wieku w zakolu rzeki Kwisy jako warownia strzegąca pogranicze Łużyc i Śląska. Był wielokrotnie przebudowywany i powiększany oraz  należał do różnych rodów szlacheckich  . Obecna bryła budowli, robiąca wrażenie na zwiedzających, to efekt przebudowy z początku XX wieku . Zamek ten posiada 40 tajnych przejść, z których do tej pory odkryto 18.                              

W zamku mieliśmy okazję zobaczyć winiarnię ;  komnatę książęcą ; sale marmurową i rycerską ; bibliotekę ; zbrojownię oraz  salę tortur , która robi największe wrażenie na zwiedzających. W tej sali znajdują się  najwymyślniejsze narzędzia tortur , których używano od późnego średniowiecza do XVIII wieku . Ściany sal zamkowych przyozdobione są malowidłami , blejtramami oraz zdjęciami z okresu świetności zamku .   

W zamku kręcono filmy fabularne : GDZIE JEST GENERAŁ , WIEDŹMIN , TAJEMNICA TWIERDZY SZYFRÓW oraz program SENSACJE XX WIEKU. byliśmy pod wrażeniem wiedzy i erudycji pani pilot Beaty H. , która przekazywała bardzo interesujące informacje na temat każdego miejsca , które zwiedzaliśmy jak również ciekawostki na temat miejsc, obok których akuratnie przejeżdżaliśmy .                                           

Słowa uznania dla kierowcy autobusu, którym podróżowaliśmy. Jeździł jak prawdziwy mistrz kierownicy. Nie miał problemu z wjazdem nawet  w bardzo wąskie uliczki .

Tekst i zdjęcia : Józef Sołtysik-przewodniczący RO Zadole.