Wyremontowany budynek przy Mikołowskiej 129 robi wrażenie

Wreszcie mieszkańcy wieżowca przy ulicy Mikołowskiej 129 mogą odetchnąć. Trwający kilka miesięcy kompleksowy remont związany z termomodernizacją ich budynku właśnie dobiegł końca. Gdy robotnicy zdjęli rusztowania i płachty zasłaniające elewacje wszyscy mogli zobaczyć chyba jeden z najładniejszych w Katowicach obiektów. Od razu zaczęto o nim mówić, że to kolejna wizytówka Spółdzielni „Górnik”, zwłaszcza, że zlokalizowana jest w centrum miasta, przy bardzo ruchliwej i reprezentacyjnej ulicy Katowic.


Nie tylko kolory i estetyka elewacji oraz termomodernizacja warta jest zauważenia. Remont objął także wymianę drzwi zewnętrznych na bardziej energooszczędne, podwyższenie kominów dla poprawy ciągu wentylacyjnego, modernizację balkonów i wykonanie hydroizolacji dla bezpieczeństwa przed zalewaniem, wymiana dźwigów na nowoczesne energooszczędne oraz modernizację wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego.
Dzięki staraniom Spółdzielni o odszkodowanie za szkody górnicze możliwe było uzyskanie od kopalni „Wujek” dodatkowych środków na wykonanie prac związanych z uporządkowaniem kabli na korytarzu poprzez poprowadzenie kanału teletechnicznego jak również wyremontowanie klatki schodowej. To także wpłynie na komfort życia mieszkańców jak i znacznie ograniczy zapotrzebowanie oraz zużycie ciepła w budynku, a tym samym obniży koszty ogrzewania.


W 2020 roku, po podwyżkach wprowadzonych w czerwcu, spółdzielczy fundusz przeznaczony na termomodernizacje wynosi ok. 8,175 mln. zł. Zgromadzone przez Mieszkańców środki w tej wysokości pozwalają na wykonanie ociepleń tylko kilku budynków rocznie, w zależności od ich wielkości, nie wliczając do realizacji innych prac tj. wymiany instalacji CO, modernizacji wymienników ciepła.
Do kompleksowej termomodernizacji w Spółdzielni „Górnik” zakwalifikowano obecnie 55 budynków, nie uwzględniając tych, w których termomodernizacja została wykonana ponad 20 lat temu, a jej stan wymaga ponownego przeprowadzenia kapitalnego remontu.


Przy obecnej wysokości opłat wnoszonych na termomodernizację proces ocieplenia budynków może się zakończyć po 15 latach. To zbyt długo. Dlatego właśnie niezbędne będzie wprowadzenie wyższych opłat na fundusz remontowy termomodernizacyjny dla nieruchomości oczekujących na remont, który znacznie podniesie standard naszych mieszkań. Przykład z budynku z Mikołowskiej 129 pokazuje, że warto.


tekst i zdjęcia: Łukasz Utracki
Specjalista ds. Nowych Technologii i Pozyskiwania Środków S.M. „Górnik”