Kiedy i gdzie członkowie Spółdzielni mogą zaszczepić się przeciw COVID-19

Wielu naszych Mieszkańców zainteresowanych jest zdobyciem szczepionki przeciw COVID-19, chorobie, która od marca paraliżuję normalne życie. Możliwe to będzie już od 15 stycznia.
Ponieważ jednak w tej sprawie dużo jest różnych informacji, kontrowersji i czasem nawet błędnych komunikatów sprawdziliśmy: jak, kiedy i gdzie członkowie naszej Spółdzielni mogą się zaszczepić w Katowicach.


Resort Zdrowia opublikował właśnie listę 619 miejsc, gdzie w woj. śląskim świadczona będzie usługa szczepienia przeciw COVID-19. Powstaną one w 145 gminach na 167 istniejących w województwie, zamieszkałych przez ponad 96 proc. populacji.
W samych Katowicach szczepionkę będzie można otrzymać w 66 punktach. m.in. w Katowickim Centrum Onkologii przy ul. Raciborskiej, Centrach Medycznych Tommed przy ul. Fredry i Dębowej czy Okręgowym Szpitalu Kolejowym przy ul. Panewnickiej.

Szczegółową listę punktów szczepień w Katowicach i w dużych innych miastach regionu podaje Dziennik Zachodni pod adresem:

https://dziennikzachodni.pl/gdzie-zaszczepic-sie-na-covid19-lista-punktow-w-najwiekszych-miastach-w-woj-slaskim-katowice-gliwice-sosnowiec/ga/c1-15375060/zd/47302252


Jak się zapisać na szczepionkę?

Osoby zainteresowane szczepieniami przeciw COVID-19 mogą dzwonić na uruchomioną infolinię 989. Infolinia jest czynna przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Obsługuje ją prawie 500 konsultantów. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Połączenie z infolinią jest bezpłatne. Od połowy stycznia pod tym samym numerem 989 będzie się można zapisać na szczepienie.
Zapisy na szczepionkę na koronawirusa będą się odbywać za pośrednictwem czterech kanałów:


-specjalnej infolinii 989

-internetowego Konta Pacjenta,

-u lekarza pierwszego kontaktu,

-bezpośrednio w punkcie szczepień.


O miejscu i terminie szczepienia pacjent zostanie poinformowany SMS-em.


Proces szczepień podzielono na trzy etapy.


W pierwszej kolejności, w tzw. etapie pierwszym preparat otrzymają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, a także służby mundurowe i nauczyciele.
W drugim etapie szczepione będą osoby w wieku poniżej 60. roku życia, ale z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, a także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W etapie trzecim szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części. Polska zakontraktowała 62 mln dawek szczepionek na COVID-19. Ma to pozwolić na zaszczepienie 70–80 proc. populacji.


Szczegółowe informacje na temat szczepień uzyskać można także na portalu rządowym:

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

foto:pixabay