Uwaga miłośnicy historii! Odkryjmy muzykę zamkniętą w starych płytach

Ciekawa inicjatywa zrodziła się w Radiu Katowice, które razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Górnik” postanowiło założyć ” Klub starej płyty”.
To może być wyjątkowa gratka zwłaszcza dla pasjonatów dawnych urządzeń i przedmiotów. Wyciągnięte ze strychów, starych szaf, odkurzone i uruchomione odtwarzacze często potrafią przenieś słuchaczy do czasów odległych nawet o 100 lat.
Tak stało się za sprawą patefonu i kolekcji kilkudziesięciu płyt odziedziczonych przez rodzinę prezesa naszej Spółdzielni Mariusza Nawrockiego.

Radiowym dziennikarzom podczas audycji wyemitowanej 14 lutego na antenie Radia Katowice zaprezentował on autentyczny, wiekowy ale wciąż działający patefon. Taki sam jak ten, który na początku ubiegłego wieku wynaleźli go we Francji dwaj bracia Emil i Charles Pathe. Skonstruowali i wytwarzali oni pierwsze przenośne urządzenia o napędzie sprężynowym do odtwarzania dźwięku z bardzo kruchliwych i delikatnych płyt. Były to pierwowzory wyprodukowanych dopiero wiele lat później gramofonów.

Czar z tych dziś szumiących płyt jest niesamowity, a emocje i wzruszenia, po usłyszeniu muzyki, bezcenne. W rodzinie prezesa Nawrockiego zachowało się kilkadziesiąt płyt z zarejestrowaną muzyką rozrywkową, kabaretową i klasyczną. Wyjątkowe nagrania to arie śpiewane przez Jana Kiepurę oraz koncert filharmoników berlińskich.


Nasza Spółdzielnia wraz z Radiem Katowice zamierza utworzyć internetową platformę dla sympatyków starej płyty i starych patefonów oraz gramofonów. To okazja to kontaktów, prezentacji swoich ukrytych na strychu „retro skarbów” oraz wymiany opinii i doświadczeń użytkowników najstarszych odtwarzaczy muzyki. Dla młodych mieszkańców to też okazja do poznania czegoś co było przed magnetofonami i płytami CD lub innymi współczesnymi nośnikami dźwięku.

Do tej inicjatywy przystąpić może każdy, kto chce bez żadnych kryteriów. Wystarczy być ciekawym tego co działo się przed nami.
W przygotowaniu są następne radiowe audycje na ten temat. Autor cyklu red. Maciej Bakes już zaprasza do udziału w nich mieszkańców Spółdzielni „Górnik” lub ich przyjaciół. Zgłoszenia chętnych do tego przedsięwzięcia przyjmujemy pod adresami mailowymi:

piotr.biernat@smgornik.katowice.pl lub sekretariat@smgornik.katowice.pl i pod numerem telefonu: 502507024.


Poniżej prezentujemy pierwszą audycje na ten temat wyemitowaną 14.02.2021 r.