Gdzie i jak mieszkańcy Spółdzielni „Górnik” mogą zaszczepić się przeciw COVID-19

Rozpoczyna się kolejny tydzień szczepień przeciwko COVID-19. 12 kwietnia rejestrować się na szczepienia  mogą osoby urodzone w 1962 r. Każdego kolejnego dnia rejestrowane będą osoby urodzone w kolejnych latach aż do rocznika 1973. Będzie on zapisywał się 24 kwietnia. Takie sa aktualne założenia. Ale przedstawiciele rządu już zapowiadają, że możliwe będą kilkudniowe opóźnienia, a nawet wstrzymania rejestracji. W najbliższych dniach swoje dodatkowe punkty masowych szczepień uruchomią samorządy lokalne, a więc także w Katowicach. Gdy powstaną będziemy o nich informować.

UWAGA: Podstawową zasadą jest ich dobrowolność i bezpłatność oraz posiadanie indywidualnego potwierdzenia rejestracji na konkretny dzień i godzinę.

Jak się zapisać na szczepienia

Są trzy sposoby, aby zapisać się na szczepienie:

• całodobowo za pośrednictwem infolinii 989 (do rozmowy należy mieć przygotowany swój nr PESEL oraz nr telefonu komórkowego). W związku z dużą liczbą osób korzystających z infolinii, prosimy o cierpliwe oczekiwanie na połączenie. 

• całodobowo online przez Internetowe Konto Pacjenta na stronie https://pacjent.gov.pl/ (do zapisu przez system konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego)

• bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego lub osobiście w punkcie szczepień (lista punktów szczepień dostępna poniżej). Przed wizytą u lekarza lub w punkcie szczepień zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego z placówką medyczną. Przy zapisach na szczepienie warto też sięgnąć po pomoc osób bliskich.  

Aby zarejestrować się na szczepienie nie jest wymagane skierowanie od lekarza. 

Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Od razu zostaniemy umówieni na dwie wizyty. O terminie drugiej wizyty przypomni nam także SMS.

W Katowicach osoby z niepełnosprawnościami oraz powyżej 70 r. życia, które samodzielnie nie są w stanie dotrzeć do najbliższego punktu szczepień, będą mogły liczyć na wsparcie Urzędu Miasta Katowice. 

Osoby chcące skorzystać z transportu powinny mieć już wyznaczony konkretny termin szczepienia.

W sprawach transportu osób niepełnosprawnych uruchomiono następujące infolinie:

(32) 251 69 00 – infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30,

(32) 259 30 06 i (32) 259 30 07 – infolinie czynne w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 7.30 do 15.30, w czwartki w godzinach od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00.

Mobilny punkt szczepień

Z myślą o osobach, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień lub skorzystanie z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego, stworzono mobilny punkt szczepień.

Mieszkaniec, który chciałby skorzystać z możliwości zaszczepienia się w domu, musi w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoją poradnią lekarza rodzinnego. Następnie lekarz zgłasza zapotrzebowanie na zaszczepienie pacjenta do Szpitala Murcki, który kontaktuje się z pacjentem w celu umówienia terminu szczepienia.              

Na terenie Katowic szczepienia wyjazdowe realizuje Szpital Murcki Sp. z o.o. mieszczący się przy ul. Sokołowskiego 2 w Katowicach.

ZOBACZ PONIZEJ LISTĘ_PUNKTÓW SZCZEPIEŃ NA TERENIE KATOWIC:

https://katowice.eu/SiteAssets/Strony/Forms/EditForm/wykaz%20punkt%c3%b3w%20szczepie%c5%84.pdf

Źródło: materiały prasowe UM KATOWICE

foto pixabay