Zbiórka nakrętek plastikowych dla wsparcia schroniska dla bezdomnych zwierząt

Celem  najnowszej akcji społecznej zainicjowanej przez Rade Osiedla Kokociniec pn. „Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” nakręcona na pomaganie!” jest nie tylko zebranie plastikowych nakrętek, których sprzedaż pozwoli zakupić dodatkową karmę i lekarstwa dla przebywających w schronisku zwierząt ale również zwrócenie uwagi na los zwierząt w schronisku, na ich cierpienie  i związane z tym moralne powinności człowieka.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek trafią na konto Fundacji Schronisko, a Fundacja przeznaczy je na karmę, leki, leczenie standardowe czy sterylizację kotów wolnożyjących.

Zbierane będą różnego rodzaju nakrętki. Są surowcem bardzo cennym bo inny i zarazem tańszy jest proces ich recyklingu.

Zbierane będą nakrętki głównie z butelek plastikowych typu PET, ale mogą to być też plastikowe zakrętki z płynów, szamponów, nakrętki z mleka w kartonie, soków itp.

Pamiętać należy, że muszą to być nakrętki z tworzywa sztucznego, które można przerobić na granulat. Nie mogą zawierać żadnych części metalowych (pompek, sprężynek, itp.).

Pojemnik przeźroczysty na nakrętki będzie wkrótce stał w sklepie osiedlowym „Kubuś”. Oklejone plakatami kartony znajdą się też w każdym z 12 wieżowców na osiedlu Kokociniec i jeden na osiedlu Bema, przy sklepie spożywczym. Wypełnione nakrętkami pojemniki odbierane będą regularnie przez pracowników schroniska dla zwierząt.

Do akcji zbierania nakrętek dla bezdomnych zwierząt włączyła się już Rada Osiedla Rolna, która swe pojemniki ustawi wkrótce w najważniejszych i charakterystycznych na Osiedlu punktach. Do tego przedsięwzięcia zapraszane są tez inne nasze rady.

Wiele osób zapewne zapyta dlaczego akurat nakrętki a odpowiedź jest prosta: bo są ciężkie i zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń, bo szkło jest trudne w transporcie, butelki plastikowe mają niską wartość, metal trudny w zbiórce a jego zbieranie nie kojarzy się ludziom z charytatywną akcją społeczną.

A idea samej akcji jest prosta, a cele jasno sprecyzowane. Dbałość o środowisko, a przy tym pomoc zwierzętom ze schroniska .Nie ma jednej prawidłowej drogi pomagania. Pomagać innym, w tym zwierzętom, można na wiele sposobów – niekoniecznie przekazując pieniądze. Dobroczynność ma wiele twarzy i żadna z nich nie jest zła .Każde działanie na rzecz zwierząt jest wartościowe.

Zwierzęta w schronisku nie tylko cierpią z powodu zamknięcia, ale też na skutek tego cierpienia i pojawiania się anormalnych zachowań tracą szansę na adopcję. O ile dla ludzi utrzymanie takich zwierząt w schroniskach stanowi jedynie wyzwanie finansowe, o tyle dla samych zwierząt oznacza to czasami spędzenie całego życia za kratami.

„To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi”.

Każdy z nas może pomagać zwierzętom – mogą być to zarówno małe rzeczy, jak i większe.

Każda taka rzecz się liczy i każda jest ważna. Każdy z nas ma w sobie potencjał, by zmienić sytuację zwierząt. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.

Podejmowane przez nas działania oddziaływają nie tylko na zwierzęta, ale również na nasze otoczenie, na ludzi, z którymi codziennie mamy kontakt.

 Wchodząc do każdego schroniska dla bezdomnych zwierząt zawsze przywita nas przeraźliwe szczekanie. A w tym szczekaniu można zawsze wyczuć rozpaczliwe błaganie zwierząt.

Schronisko. Jakie mamy myśli i pierwsze skojarzenia, kiedy słyszymy to słowo? Życie w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt, a jedynie bezpieczną przystanią pomiędzy jednym a drugim domem. Nawet najbardziej nowoczesne, przestronne, zadbane i czyste schronisko oraz pełni miłości pracujący tam ludzie nie sprawią, że miejsce to będzie radosne.

W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach są wyłącznie psy i koty. Na inne zwierzęta nie ma warunków, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, że do schroniska trafiają też inne zwierzęta – szczury, żółwie.

 Obecnie w schronisku przebywa 45-50 psów i 40 kotów. Fundacja Schronisko, która na stałe współpracuje z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach powstała 12 lat temu. Zajmuje się przede wszystkim zwierzętami z tego schroniska. Zwierzęta w schronisku potrzebują przede wszystkim odpowiedniej i wartościowej karmy, ale schronisko chętnie przyjmuje też koce, które są wykorzystywane jako legowiska, oprócz tego obroże, smycze czyli wszystko to, co jest na co dzień wykorzystywane i szybko się zużywa.

Niektórzy dla obowiązku pomocy w stosunku do zwierząt wymagają mocnego logicznego i psychologicznego uzasadnienia. Możemy sobie jednak ów obowiązek sami narzucić.

Wrażliwość sumienia na los słabych i pokrzywdzonych musimy sami w sobie wyrobić. To najlepsza rękojmia poprawy losu zwierząt i zależy to tylko od nas samych. Dobro zwierząt powinniśmy zaliczyć do istotnych dóbr moralnych .I powinniśmy im pomagać tam, gdzie to możliwe. One same tego nie potrafią.   Akcja zbierania plastikowych nakrętek  na sfinansowanie ich najpilniejszych potrzeb jest z pewnością dobrą do tego okazją.

Beata Kapica -Zając, Sekretarz Rady Osiedla „Kokociniec”