Savoir-vivre spod śmietnika

Kiedy spoglądamy w stronę altanek śmietnikowych to bardzo szybko odwracamy wzrok, jeszcze szybciej opuszczamy to miejsce, jeśli musimy z niej skorzystać. Do śmietnika wynosimy to czego nie chcemy, jeśli zrobimy to wg ustalonych zasad to nasze śmietniki nie będą nas straszyły.

Pięć głównych zasad to:

  1. Odpady posegregowane umieszczamy w odpowiednich pojemnikach.
  2. Zgniatamy butelki plastikowe oraz kartony zanim wrzucimy do odpowiedniego kubła.
  3. Do kubłów nie wrzucamy mebli, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów poremontowych.
  4. Odpady zielone wrzucamy do pojemnika na bio, bez opakowań z plastiku, jak najbardziej rozdrobnione.
  5. Jeśli nie chce ci się segregować korzystaj z pojemników na odpady zmieszane (czarny kolor)

Segregowanie odpadów to nasz obowiązek, nie zawsze jednak wiemy dokładnie co i jak posegregować. Nie każda butelka plastikowa nadaje się do plastiku, czy produkt ze szkła do pojemnika na szkło.   Wątpliwości mogą zniechęcić nas do bycia EKO.

Na stronie www.odpady.katowice.eu/odpady-szukaj/ znajduje się wyszukiwarka, która ułatwi nam segregowanie i rozwieje wątpliwości.

Na przykładzie butelki  plastikowej możemy stwierdzić, że powinna trafić do żółtego kubła, jednak jeśli to jest butelka po środkach chemicznych, czy oleju silnikowym to powinna trafić do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów. Podobnie jak rozbite lustra, płyty CD, niesprawny sprzęt RTV i AGD.

Wystawianie tego typu odpadów pod altankę śmietnikową nie jest prawidłowe i nie obejmuje jej opłata 23,40. Musimy zrobić to  we własnym zakresie i na własny koszt.

Reasumując:

Zanim wrzucimy do kosza odpady zmniejszamy ich objętość tj. zgniatamy kartony, butelki plastikowe, nie chcemy przecież płacić za powietrze w kontenerze na odpady, ani tez za dodatkowe przebiegi śmieciarek. Zgniecione opakowania zajmują 80% mniej miejsca.

Jednocześnie należy pamiętać, że odpady gromadzone w zbiorczych kubłach nie mogą stanowić zagrożenia przy odbiorze. Dlatego takie ważne jest, aby nie znalazły się tam np: odpady niebezpieczne (butle gazowe), gruz czy odpady wielkogabarytowe.

Jeśli już jesteśmy przy nich to odpadami wielkogabarytowymi nie są: opony samochodowe, ceramika sanitarna (muszle klozetowe, umywalki), odpady po remontowe, zużyta pralka czy lodówka.  

Wielkogabarytowymi odpadami będą zatem: meble, metalowy zlew lub plastikowa kabina prysznicowa, duże zabawki.

Zarówno odpady poremontowe i budowlane mogą być bezpłatnie odebrane z posesji w ilości do 2m2, w ciągu roku (odpady powinny być w big-bagu). Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny rózniez oddamy w GPZO nieodpłatnie.

Jak podają media segregowanie odpadów jest bardzo ważne: zmniejszają koszty ich wywozu, pozwalają również uzyskać surowce do przerobu czyli recyklingu. Nie będzie jednak to możliwe bez wspólnego zaangażowania. To od nas i od naszych codziennych drobnych gestów takich jak m.in. odpowiedzialne zakupy (zmniejszanie ilości potencjalnych odpadów), zgniatanie butelek i kartonów, przekazywanie niepotrzebnych rzeczy potrzebującym, segregacja do odpowiednich pojemników zależy czy odpad stanie się surowcem, czy trafi na składowisko.

Ewa Majek- Sekretarz Rady Osiedla Centrum

foto: pixabay