Zagłosowaliśmy na projekty naszych mieszkańców w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Katowic

W tym roku do zagospodarowania jest  ponad 20 mln zł na projekty mieszkańców, w tym 3 mln na tzw. projekty zielone. Głosowanie internetowe rozpocznie się 6 września i trwało do 19 września. Dostępne były też Mobilne Punkty Głosowania. Uruchomiono zostanie Stacjonarny Punkt Głosowania w Biurze Obsługi Mieszkańców, na parterze budynku UM przy Rynku 1

Dużo miejsca tej sprawie poświęciliśmy w ostatnim wydaniu spółdzielczej gazety pt. „Pod wspólnym dachem”, bo choć, od ubiegłego roku, zgodnie z prawem tereny spółdzielcze wyłączono z dofinansowania w zakresie inwestycji  z miejskiego budżetu, to nie powinniśmy być obojętni na szansę pozyskania dodatkowych środków. Inwestycje podjęte i zrealizowane „za miedzą” bowiem wielokroć  mają bezpośredni wpływ i oddziaływanie na nasze zasoby. Mogą one stać się zalążkiem do podjęcia działań przez Spółdzielnie, tym bardziej, że wśród osób, które były autorami projektów na terenach naszych osiedli przyjętych  i poddanych do głosowania znajdują się społecznicy będący członkami naszej Spółdzielni. Wciąż też możliwe są realizacje  zadań i projektów tzw. „miękkich” czyli np.  edukacyjnych, rozrywkowych lub służących integracji społeczności lokalnych, akcji dla seniorów itp. I to jest dla nas wcale niemała szansa na zaistnienie  jako społeczność skupiającą aktywnych mieszkańców. Pikniki, festyny czy projekty edukacyjne budują często więzi międzyludzkie o wiele ważniejsze i silniejsze niż  kolejne ławki, ścieżki rowerowe czy inne projekty inwestycyjne.

Zgodnie z regulaminem aby zagłosować na wybrany projekt trzeba było znać jego numer ID albo tytuł. Każdy mieszkaniec Katowic dysponował 6 punktami. 3 z nich może oddać na zadania lokalne z wybranej jednostki pomocniczej i 3 na zadania ogólnomiejskie, przyznając je na jeden ze wskazanych sposobów, poprzez wybór:

  • Jednego projektu przyznając mu trzy, dwa lub jeden głos;
  • Dwóch projektów przyznając im odpowiednio jeden i dwa głosy lub po jednym głosie;
  • Trzech projektów przyznając im po jednym głosie.

Nie ma określonego progu frekwencji. Jednak aby zadanie mogło być przeznaczone do realizacji, musi osiągnąć w głosowaniu wymagany minimalny próg poparcia (dla zadań lokalnych to co najmniej 50 głosów/punktów, dla zadań ogólnomiejskich to 200).

Głosowanie na projekty odbywało się drogą elektroniczną za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie UM Katowice: http://bo.katowice.eu/ od 6 do 19 września . Publikacja wyników głosowania nastąpi do 29 września 2021 r.

Efekty funkcjonowania tej formy wspierania działalności odpowiednich instytucji samorządowych są niemałe. W ostatnich 7 latach w całym mieście ze środków Budżetu Obywatelskiego  zostało dofinansowano 700 projektów w postaci budowy ławek, chodników, dróg rowerowych, zielonych skwerów, boisk, placów zabaw. Wiele z tych inicjatyw wzbogaciło otoczenie naszych nieruchomości. Okazało się zatem, że to dobre narzędzie do wprowadzania zmian w swoim najbliższym otoczeniu. Warto jako wzór pokazać dorobek mieszkańców i Rady Osiedla Załęże, która tą drogą doprowadziła do budowy chodników, skwerów, nowej architektury zieleni za ponad 2 mln. zł. Na realizację tych zadań mieszkańcy osiedla zbieraliby środki przez wiele lat. Podobnie jest na Zadolu.

Budżet Obywatelski to egzamin sprawność i  pomysłowości społeczników. Liczy się więc każdy głos poparcia. Dlatego poniżej prezentujemy wybrane projekty, które dotyczą mieszkańców poszczególnych naszych osiedli Można z nimi zapoznać się też na stronie internetowej Urzędu Miasta pod adresem: http://bo.katowice.eu/

NA PROJEKTY ZGŁOSZONE DO VIII EDYCJI BUDŻETU OBYWATELSKIEGO W KATOWICACH

Głosowanie internetowe będzie możliwe
od godziny 00:01 w dniu 6 września 2021 r.
do godziny 23:59 w dniu 19 września 2021 r.

Aplikacja do głosowania internetowego znajduje się w poniższym linku

https://boglosujemy.katowice.eu/glosowanie.phphttps://boglosujemy.katowice.eu/instrukcja.html