Rodzinny piknik na osiedlu Kokociniec

W sobotę 18 września, tym razem w samym centrum osiedla Kokociniec, Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej –
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne na rzecz mieszkańców dzielnicy Ligota-Panewniki, reprezentowane przez członków Rady Osiedla Kokociniec – Beatę Kapica-Zając oraz Romana Bromboszcza, we współpracy z Radą Osiedla Kokociniec i Miejskim Domem Kultury Ligota, zorganizowało w ramach Inicjatywy Lokalnej miasta Katowice piknik rodzinny. Okazją była 660 rocznica powstania Ligoty i 440 rocznica założenia Panewnik.


Mimo pochmurnego nieba i opadów deszczu mieszkańcy licznie wzięli udział w pikniku bo też atrakcji, które
przygotowali organizatorzy było niemało. Na scenie zagrali i zaśpiewali: Teresa Walerjańska, Mirosław Szołtysek, grupa TIME oraz EKEA, a na zakończenie pikniku zaśpiewała Bożena Mielnik. Publiczność śpiewała wspólnie z artystami a najbardziej wytrwali tańczyli przed sceną.

Dzieci uczestniczyły w zabawach tanecznych w rytm ulubionych piosenek oraz w konkursach z nagrodami, a odważni wsiadali do symulatora dachowania samochodu i zakładali alkogogle. Powodzeniem cieszyła się galeria uliczna starych pocztówek, na których zaprezentowano klimat i życie w przedwojennej Ligocie i Panewnikach. Uczestnicy pikniku wzięli również udział w konkursie gwary śląskiej poprowadzonym żywiołowo przez Jerzego Sitko, członka Rady Osiedla Kokociniec.
Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło się stoisko Edu3Dkacja Silesia, na którym prezentowano innowacyjny druk, skanowanie i projektowanie 3D, stoisko Klubu Kulinarnego na którym najmłodsi dekorowali ciasteczka oraz stoisko Nadleśnictwa Katowice.
Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach zapraszało do wolontariatu i wsparcia swoich
podopiecznych. Poza tym było oczywiście fantastyczne jedzenie z grilla, grochówka, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz lodowe pączki.

Mieszkańcy zostali również zaproszeni na poczęstunek pysznym ciastem przygotowanym
przez dwie lokalne cukiernie. Organizatorzy dziękują mieszkańcom za wspólną zabawę w miłej atmosferze oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w organizacji tego pikniku.


Beata Kapica-Zając – Sekretarz Rady Osiedla Kokociniec
zdjęcia: Sara Zając – Grupa Inicjatywna Inicjatywy Lokalnej miasta Katowice