Nie dajmy się czadowi

Mimo przeprowadzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe regularnie obowiązkowych kontroli technicznych przewodów kominowych i wentylacyjnych, w okresie jesienno-zimowym wciąż odnotowywany jest wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Co roku w województwie  śląskim odnotowywanych jest pół tysiąca  przypadków zatruć czadem. Kilkanaście osób z tego powodu umiera. Podobne wypadki zdarzały się także w budynkach należących do Spółdzielni „Górnik”. Dlatego warto – o tej porze roku -przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w mieszkaniach.

Państwowa Straż Pożarna od kilku lat prowadzi  na ten temat kampanie edukacyjne i profilaktyczne skierowane do różnych grup społecznych. Niedawno zakończyła się  ogólnopolska akcja pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” promująca instalowanie czujek alarmujących o wydostawaniu się czadu. Strażacy zapowiadają jej kontynuowanie, gdyż wartość edukacyjna tego rodzaju działań okazała się bezcenna.

 Przypomnijmy zatem, iż głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • wad konstrukcyjnych, lub samowolnych przeróbek instalacji,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność, wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych- o co u nas dbają specjalne zespoły konserwatorów spółdzielni. Dlatego mimo różnych obostrzeń  sanitarnych we własnym interesie należy umożliwiać im przeprowadzanie kontroli.
  • Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Przede wszystkim jednak nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji  należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Więcej o tym jak  uniknąć zatrucia tlenkiem węgla piszemy  w zakładce „Poradnik” Zobacz:

https://smgornik.katowice.pl/pl4-cp/?p=10465