NAKRĘTKI NAKRĘCAJĄ NA POMAGANIE – podsumowanie akcji wsparcia dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach  

26 kwietnia 2021 roku członkowie Rady Osiedla Kokociniec przygotowali i zorganizowali akcję społeczną pn.„Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” nakręcona na pomaganie!”. 

Celem tej, jednej z najwiekszych w naszej Spółdzielni akcji, od samego początku było nie tylko zbieranie plastikowych nakrętek, których sprzedaż pozwoliłaby zakupić dodatkową karmę i lekarstwa dla przebywających w miejskim schronisku zwierząt ale również zwrócenie uwagi na los zwierząt w schronisku, na ich cierpienie i związane z tym moralne powinności człowieka a także dbałość o środowisko. 

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek trafiają na konto Fundacji Schronisko współpracującej z miejskim schroniskiem a Fundacja przeznacza je na karmę, leki, leczenie standardowe czy sterylizację kotów wolnożyjących.

Dość szybko do akcji zbierania nakrętek dla bezdomnych zwierząt włączyło się osiedle Rolna a następnie osiedle Zadole i Słoneczna. 

Co 3 tygodnie nakrętki są przesypywane z kartonów do worków a następnie odbierane były przez pracowników schroniska dla zwierząt. 

Życie w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt, a jedynie bezpieczną przystanią pomiędzy jednym a drugim domem. Nawet najbardziej nowoczesne, przestronne, zadbane i czyste schronisko oraz pełni miłości pracujący tam ludzie nie sprawią, że miejsce to będzie radosne.

Podejmowane przez nas działania wpływają nie tylko na zwierzęta, ale również na nasze otoczenie, na ludzi, z którymi codziennie mamy kontakt. Każdy z nas ma w sobie potencjał, by zmienić sytuację zwierząt. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.

Opieka nad zwierzętami jest bardzo kosztowna. Każdy, kto kiedykolwiek miał zwierzę i musiał je leczyć, wie, że to są naprawdę duże koszty. Nasza akcja miała trwać tylko kilka miesięcy a dziś już wiemy, że mieszkańcy nie chcą jej zakończenia i nadal zbierają nakrętki. Do dnia 27 grudnia 2021 roku, czyli przez 9 miesięcy zebraliśmy wspólnie 1494 kg nakrętek. 

Wyniki zbiórki dla poszczególnych osiedli prezentują  się następująco:

– osiedle Rolna – 633,5 kg

– osiedle Kokociniec – 496,5 kg

– osiedle Zadole – 243 kg

– osiedle Słoneczna – 121 kg

Dziękuję wszystkim mieszkańcom osiedli Kokociniec, Rolna, Zadole i Słoneczna za zaangażowanie i ogromną wrażliwość. Szczególnie dziękuję Romanowi Bromboszczowi- Przewodniczącemu Rady Osiedla Kokociniec za dużą pomoc przy zbieraniu i pakowaniu nakrętek. 

Beata Kapica-Zając – Sekretarz Rady Osiedla Kokociniec