Dlaczego dostajemy PIT-y za bony, paczki, wycieczki, bilety itp.?

W związku z szeregiem pytań Członków Spółdzielni  dotyczących kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, potocznie zwanym PIT, dopłat sfinansowanych przez  Spółdzielnię Mieszkaniowa Górnik w Katowicach na różne formy działania w ramach imprez  społeczno-kulturalno-oświatowych, przybliżamy stosowne kwestie prawne oraz obowiązki Spółdzielni i jej Członków  z tego wynikające.

Istotnym jest, że w świetle art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  zwolnienie podatkowe do kwoty 200 zł. nie znajduje zastosowania, nawet gdyby w regulaminie Spółdzielni umieścić postanowienie, zgodnie z którym działalność społeczna i oświatowo-kulturalna ma na celu również promowanie idei spółdzielczości mieszkaniowej. W przypadku Spółdzielni działania społeczne i kulturalno-oświatowe są skierowane do jej Członków – nie jest to więc działanie mające zwiększyć zainteresowanie ofertą Spółdzielni, a jedynie realizacja statutowej działalności.

W sytuacji, w której członkowie Spółdzielni są obowiązani do uiszczania opłat na działalność społeczną i oświatowo-kulturalną nie może być mowy o promocji/reklamie Spółdzielni.  Zatem sfinansowanie przez Spółdzielnię wartości danego świadczenia przypadającego na jednego konkretnego uczestnika będzie nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 11 ust 1 ustawy z dnia 26-07-1991 r i będzie podlegać opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł, o jakich mowa w art. 20 ust 1 tejże ustawy. Dotyczy to wszelkiego rodzaju imprez w jakich dochód można przypisać do konkretnej osoby i  w tym zakresie mieszczą się m.in.:

– karty podarunkowe,

– paczki, udział w imprezach typu gastronomicznego z przypisaną do uczestnika konkretną wartością świadczenia,

– wycieczki,

– zakup biletów na wszelkie imprezy artystyczne itp..

Zwolnieniu podlegają jedynie te formy działalności jakie  wyłącza ustawodawca . Są to:

– dopłaty dokonywane przez Spółdzielnię do półkolonii dzieci do lat 18 do kwoty 2000 zł,

– warunkowo – nagrody w konkursach  emitowanych i ogłaszanych w środkach masowego przekazu (tj. prasa, radio, telewizja) oraz w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, o ile spełniają kryterium ogłoszenia przez ww. wymienione środki masowego przekazu. Jeśli nie zostanie spełniony ten warunek Spółdzielnia jest zobowiązana obciążyć ryczałtowym podatkiem wygrane w konkursach  , pobrać i odprowadzić ten podatek.

 – udział Członków w imprezach o charakterze masowym np. festynach.

 PIT 11 wystawiany jest za dany rok w jakim Członek Spółdzielni osiągnął przychód w roku następnym, a uzyskane świadczenia się sumują. Oznacza to, że po otrzymaniu PIT 11 Członek Spółdzielni jest zobowiązany rozliczyć się samodzielnie z podatku uwzględniając w zeznaniu podatkowym otrzymane kwoty ( przychód) z tytułu udziału w imprezach organizowanych przez Spółdzielnie ( jako dochody z innych źródeł).

Stosowne informacja w ww. zakresie zamieszczono na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych. W przedmiotowym zakresie Spółdzielnia zasięgała opinii doradcy podatkowego – ISP W. Modzelewski Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.