Nieuchronnie czeka nas podwyżka opłat eksploatacyjnych. Zobacz dlaczego?

Rok 2021 roku zakończył się znaczącym wzrostem inflacji i prognozy nie są niestety optymistyczne. Według GUS inflacja rdr za listopad (czyli: rok do roku) wynosi już 7,7%, co jest rekordem w XXI wieku. Analitycy ekonomiczni przewidują, że może sięgnąć 8% do 10%. Rada Polityki Pieniężnej  reaguje na to zjawisko wzrostem stóp procentowych. Dalszy wzrost cen w 2022 r. nie jest już żadnym zaskoczeniem, zadziwić może jedynie jego skala. Drastyczne podwyżki w 2021 r. spowodowały, że galopujące ceny materiałów budowlanych wywindowały niebotycznie koszty realizacji nowych inwestycji i remontów. Rosły ceny paliw. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy cen gazu i prądu na ten rok. W nowej taryfie PGNiG ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu o ok. 77 proc. Wynika z tego, że rachunek za gaz dla klientów indywidualnych wzrośnie w 2022 r., a w każdym razie w pierwszych jego tygodniach, średnio o 54 %.

Rachunki za prąd wyższe o 24%. Wzrosły ceny wody, ogrzewania, opłat za odbiór odpadów.

 Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu (PGE, Tauron, Enea i Energa) oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 %. Rada Miasta Katowice podniosła od 01.07.2021 miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 23,5% do wysokości 26,30 zł/osobę (przy segregacji odpadów). Ponadto Spółdzielnia wnosi dodatkowo opłaty za wywóz bio masy (liści, trawa) oraz za wywóz odpadów wielkogabarytowych i poremontowych, których nie dostarczyli do PSZOK sami zobowiązani do tego mieszkańcy, co podnosi opłaty dla wszystkich. Od 27.10.2021 wzrosła o 9,35 % cena wody i odprowadzenia ścieków, wg nowej taryfy, jaka zatwierdziły Wody Polskie Katowickim Wodociągom wynosi ona 15,43 zł za 1m3 brutto. Systematycznie, rosną niezależne od spółdzielni, koszty związane z dostawą ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania centralnej ciepłej wody. Ich wzrost, w poszczególnych taryfach, można śledzić na naszej stronie internetowej. Wzrost cen dostawy ciepła nie powinien w 2022r. objąć mieszkańców ogrzewanych z kotłowni gazowych stanowiących własność SMG, jest to wynikiem zakupu paliwa gazowego w poprzednich latach, w formule zamówienia przetargowego co zagwarantowało stałą niską cenę zakupu gazu do końca 2022r. Jednocześnie należy mieć świadomość, że w tym przypadku wzrost cen gazu w roku następnym może być znaczący.

Kolejne wprowadzane od 01.01.2022r. podwyżki płacy minimalnej przekładają się jako kolejny czynnik  wzrostu cen towarów i usług.

Składa się na to rosnący wzrost cen na rynku usług świadczonych na rzecz zarządców nieruchomości (tj. usługi porządkowe, odśnieżanie, przeglądy budowlane, konserwacja, pielęgnacja zieleni, itd.) i musiał zostać uwzględniony w podstawach prowizorium planu gospodarczego naszej Spółdzielni na rok 2022.

Nowy wymiar stawek eksploatacyjnych dotrze do mieszkańców do końca lutego.

Spółdzielnia przygotowuje jak co roku, rozliczenie opłat za lokale . Do końca lutego dotrze do właścicieli lokali nowy wymiar stawek eksploatacyjnych.

Zgodnie z zapisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych rocznemu rozliczeniu podlegać będą koszty i przychody z następujących elementów stanowiących  o utrzymaniu i eksploatacji lokali, w zestawieniu z potrzebami , na rok 2022 . Przypominamy, że na koszty ponoszone przez użytkowników lokali składają się z kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości, koszty funduszu remontowego, koszty mediów . Ponoszone przez mieszkańców koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości to:

  1. energia elektryczna poza mieszkaniem – środki te pokrywają w szczególności koszty związane z funkcjonowaniem oświetlenia klatek, piwnic, chodników oraz miejsc parkingowych, dźwigów oraz platform, systemów wentylacyjnych, pomp obiegowych zapewniających dostawy ciepła oraz wody do lokali,  systemów regulacji oraz rozliczeń urządzeń grzewczych, domofonów i wideofonów oraz monitoringu wizyjnego, bram oraz szlabanów,
  2. utrzymanie czystości i porządku w częściach wspólnych budynku oraz w ich otoczeniu (tzw. usługi porządkowe),
  3. utrzymanie zieleni i odśnieżania,
  4. konserwacja dźwigów – wpływy z tytułu tej opłaty są niezbędne do zapewnienia sprawności działania urządzeń dźwigowych, tj. przeznaczone są na bieżącą konserwację,
  5. konserwacja domofonów – wpływy przeznaczane są na bieżące koszty konserwacji i usuwania awarii instalacji domofonowej oraz coroczne przeglądy,
  6. podatek od nieruchomości i tzw. „opłatę przekształceniową”,
  7. obsługa przez pracowników Spółdzielni -koszty osobowe pracowników na stanowiskach nierobotniczych i robotniczych wraz z narzutami ( ZUS, PPK, składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PFRON)
  8. koszty posiedzeń organów samorządowych Spółdzielni,
  9. koszty transportu,
  10. koszty bhp,
  11. koszty utrzymania pomieszczeń,
  12. opłaty pocztowe i telekomunikacyjne,
  13. amortyzacja wyposażenia i sprzętu,
  14. koszty obsługi bankowej,
  15. materiały biurowe i szkolenia,
  16. koszty materiałów eksploatacyjnych i konserwacyjnych, które są niezbędne do drobnych napraw wykonywanych przez konserwatorów,
  17. opłaty za odczyty wodomierzy i innych urządzeń pomiarowych,
  18. koszty ubezpieczeń majątkowych,
  19. koszty obowiązkowych kontroli okresowych zasobów i elementów składowych nieruchomości, ochrony przeciwpożarowej budynku, usług kominiarskich, okresowych przeglądów gazowych urządzeń odbiorczych w lokalach, dozoru mienia, koszty dezynfekcji, deratyzacji i dezynsekcji tzw. DDD,
  20. koszty usuwania skutków dewastacji mienia,
  21. koszty Walnego Zgromadzenia,
  22. konserwacja Azart.

Dodatkowo Członków Spółdzielni obciążają koszty działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej, której prowadzenie nie jest wprawdzie obowiązkowe , ale o jej kontynuacji zadecydowało Walne Zgromadzenie w 2018 r.

Trzeba pamiętać, że Spółdzielnia prowadząc działalność na rzecz swoich członków kalkuluje stawki w takiej wysokości, aby wpływy pokrywały w pełni ponoszone (niestety aktualnie rosnące) koszty bez tworzenia „zysku”. Działamy bowiem non profit czyli rozliczamy wyłącznie poniesione koszty i nie osiągamy żadnego zysku z gospodarki spółdzielczymi zasobami mieszkaniowymi

Spółdzielnia bez wsparcia finansowego państwa. W świetle obowiązujących przepisów Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” w Katowicach nie spełniała żadnego z kryteriów pozwalających na ubieganie się o środki wsparcia w ramach udostępnionych przez rząd tzw. „Tarcz antycovidowych”. i Musimy radzić sobie bez dodatkowych środków, z których skorzystało wiele firm. Sytuacja ta wynika z dobrej, kondycji finansowej Spółdzielni, co

przetrwać nam najtrudniejsze miesiące pandemii i kryzysu nią wywołanego.

Fundusz Remontowy i media.

Na koszty ponoszone przez użytkowników lokali składa się opłata na fundusz remontowy i koszty dostawy mediów.

Spółdzielnia ustala opłatę na rzecz funduszu remontowego kalkulując ją indywidualnie do potrzeb poszczególnych nieruchomości. W 2032 r , w świetle obowiązujących przepisów, Spółdzielnia zmuszona jest zakończyć proces utylizacji azbestu pokrywającego budynki, a tym samym realizowanej w ramach tego procesu termomodernizacji. Niezbędne do przeprowadzenia pozostają również prace konieczne polegające m.in. na wymianie wyeksploatowanej infrastruktury wod-kan, CO, CWU, gazowej, naprawie dróg, chodników, wind, dachów, balkonów itp.

Warto mieć na względzie, że w Spółdzielni mamy  321 nieruchomości w tym 117 mieszkaniowych, w których z uwagi na wiek i stan zasobów niezbędne są do wykonania konieczne prace remontowe.

W ramach środków zgromadzonych na funduszu remontowym realizowane są zaplanowane do wykonania w danym roku prace remontowe. Aby możliwe było zrealizowanie robót koniecznych niezbędnym jest systematyczne podnoszenie opłat przeznaczonych a ten cel. Należy mieć świadomość, że opisany powyżej wzrost cen materiałów i usług obserwowany w ostatnim roku oraz prognozowany znaczący wzrost cen w bieżącym roku, może znacząco ograniczyć nasze plany zwłaszcza te dotyczące wysokokosztowych prac takich jak planowane termomodernizacje, a ich kontynuacja będzie możliwa tylko przy podniesieniu opłaty wnoszonej przez mieszkańców na ten cel.

Trzecią grupę  kosztów stanowią tzw. opłaty niezależne od Spółdzielni. Pokrywają one koszty dostarczanych mediów. Wysokość tych opłat związana jest bezpośrednio ze zużyciem przez użytkowników, liczbą osób zamieszkujących dany lokal i ceną wprowadzoną przez dostawców.

Są to przede wszystkim koszty:

  1. centralnego ogrzewania (C.O.),
  2. centralnie ciepłej wody (C.C.W.),
  3. zimnej wody i odprowadzenia ścieków,
  4. gazu,
  5. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Sytuacja gospodarcza, polityczne decyzje w skali nie tylko krajowej ale wynikające z przepisów UE, mają olbrzymie przełożenie na wszelkie rynkowe ruchy cenowe mają wpływ na wielkość tych kosztów i ponoszone opłaty.

 Ze swej strony chcemy wskazać, że ustalanie opłat odbywa się w sposób rozważny z uwzględnieniem przepisów ale też mając baczenie na możliwości finansowe mieszkańców. Tym niemniej należy mieć świadomość, że nie ominie nas wzrost opłat eksploatacyjnych .