Policyjna akcja- nie daj sie oszukać!

Dzielnicowi pracujący na terenie osiedli Spółdzielni „Górnik”, zwłaszcza Zadola i Kokocińca zanotowali znów dużą liczbę oszustw, których ofiarą padaja osoby starsze. Dlatego Katowiccy policjanci apelują o rozmowy z bliskimi seniorami,a także samotnymi sąsiadami, którzy korzystają z telefonów szczególnie stacjonarnych. Oszuści wzmożyli swoje działania metodą „na policjanta”, bez skrupułów wyłudzając pieniądze od najstarszych mieszkańców Katowic.

Akcja, którą zainicjowali teraz policjanci razem z pracownikami ZUS-u skierowana jest przede wszystki do osób blisich seniorom i polegać ma na różnych formach ostrzeżeń i opisu metod działania oszustów. Nigdy tego za dużo!

Jak zatem ustrzec się przed oszustami i nie stracić swoich oszczędności?

Po czym rozpoznasz fałszywego policjanta? – Niepokojące sygnały.

  • Przez telefon informuje o prowadzonej akcji policyjnej, o zatrzymaniach, o nieuczciwych kasjerach w bankach, listonoszach, czy tez innych osobach.
  • Wprowadza niepokój, gra na emocjach, wzbudza strach i lęk po to, aby ofiarę zmanipulować, zdobyć od niej informację o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Bez skrupułów chce wyciągnąć od ofiary wszystkie oszczędności.
  • Prosi o pomoc w „zatrzymaniu oszusta”.
  • Straszy utratą majątku i oferuje pomoc nakazując przekazanie wszystkich oszczędności przechowywanych w domu czy banku policjantowi lub wskazanej osobie.
  • Pyta o ilość posiadanych oszczędności oraz miejsce ich przechowywania.
  • Nakazuje założenie konta internetowego, pyta o hasła dostępu do tego konta.
  • Utrzymuje stały kontakt telefoniczny z ofiarą. Nie pozwala rozłączyć połączenia na wykonanie innego telefonu. Nakazuje co należy robić.
  • Nakazuje zachować tajemnicę, zabrania kontaktować się z bliskimi.
  • Na podane „hasło” odbiera pieniądze oraz nakazuje pozostawić pieniądze w różnych miejscach np. przy śmietniku, na murku lub wyrzucić przez okno.

Każdy kto posiada telefon, a w szczególności stacjonarny narażony jest na działanie oszustów. Oszuści analizują książki telefoniczne, wybierają staromodne imiona lub dzwonią po kolei do wybranych osób, aż odezwie się osoba starsza. Oszust może Cię zaskoczyć, że zna Twoje imię i nazwisko oraz adres. Bądź ostrożny jeśli rozmówca wypytuje Cię o Twoje dane osobiste. Nie podawaj przez telefon informacji o Twoich oszczędności i miejscu ich przechowywania.

Natychmiast odłóż słuchawkę! W sytuacji kiedy ktoś wypytuje Cię o Twoje dane osobowe, adresowe, o ilość oszczędności i miejscu ich przechowywania, o wysokość Twojej emerytury czy renty natychmiast odłóż słuchawkę! Nie rozmawiaj z taką osobą! Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki policji. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Więcej można przeczytać na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach www.katowice.slaska.policja.gov.pl.