Mieszkańcy Spółdzielni „Górnik” nie pozostali obojętni na apele o pomoc Ukraińcom.

Do siedziby Spółdzielni przy ulicy Mikołowskiej 125A trafiają kolejne paczki z darami. Po błyskawicznej akcji zorganizowanej  wśród mieszkańców przez Rady Osiedli Zadole i Rolna także Rada Osiedla Kokociniec  dostarczyła zebrane u siebie dary, które trafią do miejskich magazynów gromadzących pomoc potrzebną uciekinierom z wojny W ciągu 9 godzin zbiórki zebraliśmy środki opatrunkowe, apteczki, lekarstwa, środki higieniczne, kosmetyki, pieluszki jednorazowe, papier toaletowy, wodę, zapałki, świeczki oraz żywność z długim terminem ważności – mówi sekretarz Rady Osiedla Beata Kapica-Zając, która  właśnie organizuje kolejne punkty zbiórki.

Zarząd Spółdzielni z kolei podjął decyzję o zaproponowaniu  miejskiemu sztabowi kryzysowemu pięć pustych lokali użytkowych  jako miejsca pobytu tymczasowego dla rodzin ukraińskich. To kilkaset metrów kwadratowych, które po wyposażeniu i drobnych remontach mogą być przystanią dla  wojennych uciekinierów z Ukrainy.

Nasza  zbiórka darów trwa nadal. Organizatorzy z miejskiego i wojewódzkiego sztabu apelują o to, aby do kartonów trafiały rzeczy wyszczególnione w aktualnych komunikatach znajdujących się na stronie Miasta Katowice.

Do tej pory w Katowicach udało się zebrać ponad 150 ton darów. Duża część to ubrania. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach trwa sortowanie odzieży, która trafiła tam w ramach zbiórek. Ubrania są segregowane pod kątem ogólnego stanu (czystość, kompletność, minimalny poziom zużycia) i układane wg typów (kobiety, dzieci wg wieku, mężczyźni) i rodzajów (swetry, spodnie, kurtki, buty itd.). Zgłaszać mogą się po nie potrzebujący obywatele Ukrainy. Odzież wydawana jest codziennie w godzinach 9.00-18.00 przy ul. Szopienickiej 70 (korty na Janowie).

Od 8 marca przygotowane pakiety żywnościowe trafiają do potrzebujących rodzin z Ukrainy. Wydawane są one w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej MOPS, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-15:00. W związku z tym wciąż potrzebna jest żywność. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach. Przede wszystkim  makarony, gotowe daniach w słoikach, konserwach, oleje, mleko, pomidory w puszce, dżemach, kawie czy herbacie. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół w godzinach 8:00-19:00

Chęć pomocy należy przesyłać drogą e-mail na adres: pomocukraina@katowice.eu (skrzynka obsługiwana przez pracowników urzędu miasta).W zgłoszeniu powinny się znaleźć dane kontaktowe i krótka informacja o zakresie ofiarowanej pomocy.

Organizacje pozarządowe z województwa śląskiego, które chcą zaangażować się w pomoc obywatelom Ukrainy, mogą się w tym zakresie kontaktować z p. Darią Czarnecką – tel.: 668096496, e-mail: czarneckad@katowice.uw.gov.pl .

W tej chwili najbardziej potrzeba woluntariuszy, ludzi, którzy w wolnym czasie potrafią zająć się rodzinami lub pomóc przy segregowaniu darów. Zapisy pod adresem pomocukraina@katowice.eu Poszukiwane są zwłaszcza osoby posługujące się językiem ukraińskim lub rosyjskim.