Członkowie Rady Osiedla Kokociniec zorganizowali akcję „POMAGAJ (NA) CIEPŁO!”

Członkowie Rady Osiedla Kokociniec Beata Kapica – Zając oraz Roman Bromboszcz, w ramach Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatywy Obywatelskiej, zdecydowali o rozpoczęciu akcji dla ukraińskich uchodźców pn.”Pomagaj (na) ciepło!”, polegającej na dostarczaniu ciepłych posiłków do punktu powitalnego na katowicki dworzec autobusowy.

Urząd Miasta Katowice otworzył w marcu na Międzynarodowym Dworcu Autobusowym w Katowicach przy ulicy Sądowej 5 punkt powitalny dla osób przybywających z Ukrainy .Punkt jest czynny całodobowo .Znajduje się na pierwszym piętrze budynku dworca, w poczekalni. Obywatele Ukrainy dostają tu ciepłe napoje – kawę i herbatę oraz posiłek. Ciepły posiłek! Dla nas to tak niewiele, a dla uciekinierów z wojny tak dużo.

Niektóre osoby przybywające do punktu powitalnego wypiją tylko herbatę, inne wezmą kanapki na dalszą drogę. Część z nich spędzi tam tylko kilka minut, część długie godziny. Dla każdej z tych osób ciepły posiłek stanowi drobny gest człowieczeństwa w nienormalnym czasie.

Najpierw Beata Kapica-Zając, Roman Bromboszcz oraz Włodzimierz Zielosko zakupili produkty i ugotowali we własnych domach a następnie dostarczyli w sobotę i w niedzielę po południu barszcz ukraiński, zupę ogórkową, bogracz, fasolkę po bretońsku oraz zupę szpinakową.

Oprócz ciepłych posiłków zakupiono i dostarczono również kremy do rąk, kremy z witaminą A oraz plastry rozgrzewające, których tam brakowało. Jeśli ktoś, gotując dla siebie i rodziny, przy okazji chciałby podzielić się ciepłym posiłkiem prosimy o bezpośredni kontakt pod nr telefonu: 693 029 708.

Ciepły posiłek to zupa, danie jednogarnkowe, pierogi, naleśniki, które w prowizorycznej kuchni na katowickim dworcu są podgrzewane w kuchence mikrofalowej i parowarze. Posiłek odbierzemy ze wskazanego miejsca na terenie dzielnicy Ligota-Panewniki o ustalonej godzinie i dostarczymy na dworzec.

 Beata Kapica – Zając, Sekretarz Rady Osiedla Kokociniec

Zdjęcia; Beata Kapica-Zając, Roman Bromboszcz, Sara Zając