Spotkanie w sprawie ochrony mieszkańców przed skutkami podwyżek cen ciepła

Nie ustają działania podejmowane przez spółdzielnie mieszkaniowe w sprawie ochrony mieszkańców przed zapowiadanymi podwyżkami cen ciepła. W Spółdzielni „Górnik”, zgodnie z nową taryfą zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki, nastąpić może wzrost ceny ciepła nawet o 131 % dla ponad 300 mieszkań głównie z Osiedla Kokociniec.

Podczas spotkania z prezesem „Tauron Ciepło” Marcinem Staniszewskim i wiceprezesem Wojciechem Frankiem , które odbyło się 29 czerwca, dyskutowano o poszukiwaniach rozwiązań, które obniżyłyby tak wysokie opłaty.

Prezes „Górnika” Mariusz Nawrocki oraz wiceprezes Katarzyna Szeniec prezentowali przygotowane przez spółdzielców i prawników propozycje oraz koncepcje rozwiązania tego problemu . Na razie jednak przeszkodą podstawową jest znaczący wzrost cen gazu na rynku oraz brak zapisów ustawowych w zakresie możliwości skorzystania z bonifikaty przez dostawców gazu innych niż PGNiG. 

W połowie lipca zapowiedziano kolejną turę rozmów tym razem z udziałem przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki i być może reprezentantów PGNiG. Trwają także rozmowy z parlamentarzystami i europarlamentarzystami, które mogą wpłynąć na rozszerzenie tarczy chroniącej mieszkańców spółdzielni korzystających z dostaw takich firm jak Tauron Ciepło.

W spotkaniu w siedzibie spółki „Tauron-Ciepło” uczestniczyli także członkowie zarządu Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której mieszkańcy znajdują się w podobnej sytuacji.

Poniżej link z treścią pytania wraz z załącznikami do Komisji Europejskiej przez eurodeputowanego Pana Premiera Leszka Millera w sprawie zgodności projektu ustawy z prawem unijnym.