Złodzieje oznaczają mieszkania

Ostrzegamy przed niebezpiecznym procederem oznakowywania mieszkań przez grupę osób, planujących w późniejszym okresie włamania do oznakowanych mieszkań. Taki proceder  rozprzestrzenia się w Katowicach, a szczególnie w dzielnicach Ligota, Załęże, Tysiąclecie, Zarzecze, Koszutka.

Oznakowania, pojawiające się głównie w rejonie dzwonków do mieszkań posiadają różną symbolikę. Na przykładzie Osiedla Tysiąclecia można przypuszczać, że np. oznakowanie literą „S” oznacza osobę zamieszkującą samotnie, literą „N” – mieszkanie niebezpieczne ( np. pies w mieszkaniu)natomiast litera „V” oznacza słabe zamki i łatwość w pokonaniu zabezpieczeń.

Rodzajów oznakowań jest znacznie więcej jednakże bez względu na to bardzo prosimy
o zwracanie uwagi na wszelkie symbole,  oznakowujące w sposób szczególny Państwa mieszkania.

O przygotowaniu do włamania mogą też świadczyć przesunięte wycieraczki lub materiały sypkie, wysypane w rejonie drzwi wejściowych. Prosimy o obserwację nie tylko własnego obejścia ale również drzwi sąsiadów oraz informowanie ich o potencjalnym zagrożeniu.

Jednocześnie zwracamy się o powiadamianiu organów ścigania o zauważonych oznakowaniach. Wzajemne informowanie się o zaistniałym zagrożeniu znacznie ograniczy możliwość zrealizowania przestępstw. Tak właśnie stało się na Koszutce, gdzie akcja informacyjna wśród mieszkańców przyniosła efekt w postaci braku włamań.

Zwracajcie Państwo również uwagę na konieczność zamykania drzwi zewnętrznych, nawet jeśli jesteście  w mieszkaniu. Metoda „na klamkę” jest często stosowana przez włamywaczy i niestety zbiera niechlubne żniwo kradzieży. Prewencja jest znacznie skuteczniejsza niż późniejsze ściganie sprawców włamań. A zatem ostrzegajmy się nawzajem i dbajmy o stosowanie środków bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i zmniejszymy szansę złodziei na czasami bezkarne plądrowanie i okradanie naszych mieszkań.

Szanowni Mieszkańcy, dbajmy o sąsiadów, zachowajmy czujność, alarmujmy, zgłaszajmy  i nie bądźmy obojętni. POLICJA tel. 112

Marek Sobczyk

kierownik Administracji Osiedla „Słoneczna”