Jak być bezpiecznym we własnym mieszkaniu

Po zaleceniach wykazanych w protokołach z przeglądu kominiarskiego, do administracji naszych osiedli, napływają liczne pytania mieszkańców. Większość z nich dotyczy możliwości ich zrealizowania we własnym zakresie oraz regulacji prawnych związanych z działaniem wentylacji grawitacyjnej, a także bezpieczeństwa użytkowania gazowych podgrzewaczy wody. W zamieszczonym poniżej tekście odpowiadamy na  najczęściej powtarzające się pytania i wątpliwości.

Bezpieczeństwo użytkowania lokalu mieszkalnego wyposażonego w gazowy podgrzewacz wody to jeden z priorytetów każdego zarządcy nieruchomości. Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 07.07.1994 r. – Prawo Budowlane Dz. U.1994 Nr 89 poz. 414, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez ich właściciela lub zarządcę kontroli. W tym okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Wynikiem okresowych kontroli są protokoły przeglądów lokali, w których w razie wystąpienia usterki kominiarz czy też gazownik wskazuje nieprawidłowości. W zależności od ich rodzaju, do wykonania zaleceń zobowiązany jest zarządca lub sam użytkownik lokalu.

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na konwekcji. Powietrze nagrzane w domu ma mniejszą gęstość, niż to chłodne napływające z zewnątrz. Dzięki temu unosi się w górę. Pionowe kanały wentylacyjne odprowadzają je z górnej części pomieszczenia na zewnątrz.

Zatem im więcej powietrza doprowadzamy do pomieszczeń z zewnątrz, tym sprawniej działa wentylacja grawitacyjna. Montując szczelne drzwi i okna w lokalach mieszkalnych, wspomagając mechanicznie wentylację poprzez montaż wentylatorów w kuchni czy łazience, likwidując kratki wentylacyjne w drzwiach łazienki zaburzamy mechanizm konwekcji opisany wyżej. Wynikiem czego są zapisy w protokołach zobowiązujące do zapewnienia dostatecznego dopływu powietrza do lokalu. Zapewnić go można poprzez wentylowanie pomieszczeń stosując uchylenie okien, regulując stolarkę okienną zwiększając przepływ powietrza na tzw. mikrowentylacji, montaż nawiewników itp.

Innym zaleceniem, które dość często jest wykazywane, to wykonanie nawiewu w drzwiach łazienki o powierzchni 220 cm2. Wynika to z zapisu § 79 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. 2022 poz. 1225. Najczęściej użytkownik dzwoniący do administracji informuje, że ma 4 szt. otworów w drzwiach łazienki i w jego ocenie jest to odpowiednia powierzchnia nawiewu. Otóż niestety nie jest, ponieważ otwór o średnicy 5 cm to niecałe 20 cm2 zatem warunek spełniłoby dopiero 12 szt.

Rażącym naruszeniem przepisów oraz bezpieczeństwa użytkowników, w szczególności przy zainstalowanych gazowych podgrzewaczach wody jest montaż wentylatorów czy też okapów kuchennych podłączonych do przewodów wentylacyjnych. Tego typu rozwiązania nie tylko powodują przenikanie zapachów pomiędzy lokalami czy też zaburzają działanie wentylacji grawitacyjnej. Mogą mieć również znaczący wpływ na występowanie tzw. cofki czyli wtłoczenia spalin do przewodu kominowego i ich ujście w innym lokalu podłączonym do tego przewodu.

Odnosząc się do zaleceń wykazywanych w przeglądach gazowych do wykonania po stronie użytkownika lokalu jest zapewnienie dostępu do instalacji gazowej, likwidacja zabudowy zaworów odcinających urządzenia gazowe czy też konserwacja urządzeń gazowych przez uprawniony serwis. Pracownik dokonujący przeglądu w celu sprawdzenia szczelności instalacji musi mieć zapewniony dostęp do miejsc skręcenia instalacji oraz zaworów odcinających. Zabudowa instalacji płytami kartonowo-gipsowym pod sufitem, przebieg instalacji pod zabudową mebli kuchennych czy też łazienkowych jest nieprawidłowa. Szczegółowe warunki zabudowy instalacji gazowej przedstawione są w Rozdziale 7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. 2022 poz. 1225.

Wysyłane przez administracje zalecenia wynikające z przeprowadzonych przeglądów są dla Państwa przypomnieniem o konieczności ich wykonania. Usunięcie wskazanych nieprawidłowości ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania instalacji w lokalach mieszkalnych.

Michał Chomacki

zastępca kierownika Administracji ”Centrum”