Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wakacyjnymi złodziejami?

Rozpoczęły się wakacje i okres urlopowy. Wielu z nas wyjedzie, zostawiając swoje mieszkania, które, o ile nie zabezpieczymy ich w sposób prawidłowy, mogą stać się łatwym łupem dla włamywaczy.

Co roku o tej porze policjanci prowadzają specjalną akcję prewencyjną pod nazwą „Stop włamaniom i kradzieżom”, ale skuteczność działań policyjnych w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego w ślad za apelami policjantów przekazujemy kilka zasad, które pozwolą na zabezpieczenie naszych mieszkań.

  • Wyposażmy drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe, najlepiej posiadające zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Warto wymienić stare drzwi na takie, które gwarantują bezpieczeństwo, a przynajmniej zainstalujmy przy drzwiach łańcuchy.
  • Poznajmy swojego sąsiada. Nic tak dobrze nie chroni naszego mieszkania, jak „sąsiedzka czujność”.
  • Jeżeli wyjeżdżamy na dłuższy czas, zostawmy zaufanemu sąsiadowi klucze do mieszkania. Poprośmy o zapalanie światła w różnych pomieszczeniach i wyjmowanie ze skrzynki bieżącej korespondencji.
  • Nie przechowujmy w domu dużych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Nie opowiadajmy o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą usłyszeć nas obcy. Warto też  cenne rzeczy oznakować w indywidualny oraz niewidoczny dla złodzieja sposób.
  •  Sporządźmy listę cennych przedmiotów i zapiszmy ich numery fabryczne. Oznakujmy je w indywidualny oraz niewidoczny dla złodzieja sposób.
  • Zwróćmy uwagę na znaki jakie zostawiają złodzieje na klatkach schodowych. Mogą to być małe znaki rysowane kredą lub naklejki. Ważne jest, aby zwracać uwagę na nieznane oznaczenia i usuwać je, a także informować sąsiadów i administrację budynku.
  • Złodzieje mogą obserwować mieszkanie, aby określić najlepszy czas na włamanie. Dlatego warto zwracać uwagę na nieznane osoby lub pojazdy, które pojawiają się w okolicy bez wyraźnego powodu.
  • Media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Nie wszyscy muszą wiedzieć, gdzie i kiedy planujemy wyjechać.  Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
  • Za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu, zamykajmy drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączmy alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Nigdy nie zapominajmy też o natychmiastowym poinformowaniu policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym bardziej będą mogli podjąć skuteczne działania.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ostrzegawczego przygotowanego przez śląską policję:

.https://youtu.be/jq5Tl67tWM8