Budki dla jerzyków podczas termomodernizacji budynków

Jerzyk to niezwykły ptak, który na miejsce bytowania obrał sobie terytorium miejskie, blisko ludzi. Osiedla, wysokie budynki, chętnie zasiedla również budki lęgowe dla jerzyków. Nie zapominamy o nich także podczas kompleksowych remontów i termomodernizacji budynków.

Jerzyki przebywają w Polsce przez zaledwie kilka miesięcy w roku. W połowie sierpnia odlatują do Afryki, zaś wracają dopiero w maju. Jerzyki większość swego życia spędzają w locie. Tak żerują, śpią, a nawet kopulują. To wyróżnia je spośród innych ptaków, chociaż niekiedy są one mylone z jaskółkami, jednakże zdecydowanie różni ich ubarwienie. Gatunek ten zyskał niezwykłą popularność, kiedy to  media ukazały go jako pożytecznego ptaka, który może zjeść kilkanaście tysięcy owadów dziennie. Tym samym jerzyk stał się cichym bohaterem- pogromcą komarów.

Dlatego Spółdzielnia, przy każdej termomodernizacji budynków, zleca opinię ornitologiczną, z której wynika, jakie budki należy montować oraz ile i gdzie mają się one znajdować. Same prace dociepleniowe również są szczegółowo „pilnowane” przez ornitologa.

Skrzynki dla jerzyka na blokach mieszkalnych powinny być umieszczane w grupach obok siebie. Najszybciej zostaną zasiedlone budki zawieszane na  elewacjach starszych bloków, ponieważ to właśnie w szczelinach budynków mieszkalnych, ale także użytkowych, jerzyki najbardziej lubią gniazdować. Zapamiętują swoje miejsce składania lęgów i chętnie do niego wracają, nawet jeżeli już nie istnieje ze względu na dokonaną termomodernizację lub remont budynku.

Działania kompensacyjne, polegające na udostępnieniu jerzykom miejsc lęgowych w odpowiednich ilościach, są nawet nakazane prawnie. Uzyskanie decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach jest jednym z wymogów niezbędnych do rozpoczęcia prac termomodernizacyjnych.

Docieplenie budynku więc, to nie tylko styropian na ścianie, ale również domki dla ptaków, o których zawsze pamiętamy i mile oczekujemy wprowadzania się ich. Na przykład, na elewacji remontowanego właśnie budynku przy ulicy Fliegera 12, zamontowanych będzie 16 budek dla jerzyków i wróbli, a na budynkach przy ulicy Słonecznej po 20 budek na każdym remontowanym wieżowcu.

   Łukasz Utracki

Specjalista ds. Nowych Technologii i Pozyskiwania Środków

S.M. „Górnik” w Katowicach

Fot. PtasiDom.com, Łukasz Utracki