Jako nieprzystający do rzeczywistych warunków i potrzeb, zarząd naszej spółdzielni określił projekt uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz jej wzrostowi od 1 września o ponad 33 procent.
Biorąc udział w konsultacjach społecznych projektu uchwały, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” przyjął następujące stanowisko:
Szanowni Panowie
Łukasz Borkowski
Przewodniczący Rady Miasta Katowice,
Marcin Krupa
Prezydent Miasta Katowice.
Dotyczy: projektu uchwały w sprawie wyboru metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W związku z pojawieniem się projektu uchwały Rady Miasta Katowice sygn. DS-70/24- Projekt uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty- pragniemy wskazać na kilka istotnych w naszej opinii aspektów sprawy.
W kwestii zmian niniejszych przepisów toczyły się przez dwa lata konsultacje pomiędzy Urzędem Miasta, a zarządcami nieruchomości. Podczas nich wskazywano Urzędowi istotne problemy, związane z zasadami ustalania metody naliczania opłaty, pobierania dodatkowych opłat np. za wywóz biomasy oraz zaniechania wywozów wszystkich odpadów zalegających śmietniki osiedlowe ( co skutkuje dodatkowymi opłatami jakie zmuszeni są na mieszkańców nakładać zarządcy), jak również ograniczenia prawne po stronie zarządców w możliwości weryfikowania oświadczeń mieszkańców, co do liczby osób zamieszkujących zasoby mieszkaniowe.
Rozumiemy konieczność bilansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, jednakże system ten jest na tyle nieszczelny, że obowiązek utrzymania go spoczywa na tych mieszkańcach, którzy uczciwie zgłaszają liczbę osób z niego korzystających. Wiemy z doświadczenia, że z każdą kolejną podwyżką „ubywa” mieszkańców. Ignorowanie tego faktu i pobieranie dodatkowych opłat za zestawienia osób zameldowanych o jakie występują zarządcy, desperacko usiłujący przynajmniej w części zapobiec „wyludnianiu” się zasobów, nie rozwiązuje problemu.
Podwyżka proponowana aktualnie w wysokości 33,8% jest podwyżką drastyczną i wynika z zaniechania przyjęcia innej, bardziej adekwatnej metody naliczania opat oraz alternatywnych rozwiązań systemowych.
Zważyć należy również, że to na zarządcach spoczywa obowiązek egzekucji opłat należnych trzeciemu podmiotowi, obowiązek pociągający za sobą konkretne koszty i ryzyka biznesowe po stronie zarządców, świadczone zupełnie nieodpłatnie. Koszty te de facto winny obciążać stronę, które z tych opłat korzystającą.
Stwierdzamy, że wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zaproponowana przez Radę Miasta, zaniechanie przyjęcia odpowiedniej metody naliczania opłaty, pozwalającej ustalić obiektywnie występowanie aktywności w lokalu (np. od zużytej wody), wzajemna współpraca pomiędzy zarządcami, a Urzędem, pozwoliłoby na konstruktywne rozwiązanie problemu, a nie tylko „załatanie” dziury budżetowej, która jest skutkiem niewłaściwie skonstruowanych przepisów.
Zwracamy się uprzejmie o podjęcie działań i aktywności w celu zmiany przepisów na bardziej przystające do rzeczywistych warunków i potrzeb.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik”