Dobiega końca termomodernizacja bloku przy ul. Zadole 44b, pierwszego ocieplanego wieżowca na Osiedlu Zadole. Zachodnia część tej nieruchomości jest już prawie gotowa, prace trwają jeszcze od strony wschodniej. Już teraz można powiedzieć, że podczas tej inwestycji świetnie sprawdziło się tzw. rusztowanie podwieszane. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwy był bezpośredni dostęp do miejsca prowadzonych prac i możliwość wykorzystania rusztowania wzdłuż całej elewacji. Również mieszkańcy w dużo mniejszym stopniu narażeni byli na niedogodności związane z tym remontem. Niestety nie wszędzie lokalizacja wieżowców umożliwia zastosowanie tego rodzaju rusztowania.
Obecnie na terenach Spółdzielni „Górnik” prowadzone są prace termomodernizacyjne w czterech miejscach. To budynki przy ul. Fliegera12, Gallusa 4, Słoneczna 75, Zadole 44b. Kolejne budynki, w których zaplanowano termomodernizacje na przełomie 2024-2025r., to nieruchomości przy ul: Grzyśki 15abc, Słonecznej 77, 78, Ligockiej 4, Adwentowicza 17, Koszalińskiej 37, Gdańskiej 20 i Janasa 15a.
Bloki po ociepleniu to nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim oszczędności i komfort cieplny. Po każdej termomodernizacji zmniejsza się zapotrzebowanie na moc zamówioną o ok. 25%, co przekłada się na obniżenie opłaty stałej. Kończą się też problemy z przemarzaniem ścian wnęk balkonowych czy naroży mieszkań narożnych lub ostatniej kondygnacji.
W zasobach spółdzielni pozostają jeszcze 42 budynki, które wymagają termomodernizacji z demontażem i likwidacją płyt ACEKOL zawierających azbest. Możliwe to będzie, zgodnie z założeniami finansowo-remontowymi, w ciągu najbliższych 8 lat. Do 2032 roku bowiem, zgodnie z rządowym Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu, wszystkie wyroby azbestowe muszą zostać usunięte.
Łukasz Utracki
Specjalista ds. Nowych Technologii i Pozyskiwania Środków
S.M. „Górnik” w Katowicach