Lato minęło błyskawicznie i nawet ciepły wrzesień nie zmieni tego, że niedługo startuje sezon grzewczy. W Polsce nie ma sztywnego terminu na jego rozpoczęcie. Rozpoczęcie sezonu grzewczego każdego roku może przypadać inaczej. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju sezon grzewczy rozpoczyna się zwyczajowo na przełomie września i października. Kluczową rolę ma tutaj temperatura na zewnątrz.
Okres grzewczy zbliża się zatem wielkimi krokami i już dzisiaj warto się na jego nadejście przygotować i przestrzegać pewnych zasad:
Po pierwsze:
– zakończyć wszelkie prace związane z remontem instalacji centralnego ogrzewania,
– nastawić głowice zaworów termostatycznych na czas uruchomiania ogrzewania w maksymalnym położeniu (w celu odpowietrzenia instalacji).
Po drugie:
W celu racjonalnego gospodarowania ciepłem w trakcie trwania sezonu grzewczego należy pamiętać o:
- Kontroli temperatury w mieszkaniu
Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu powinna być dostosowana do naszych własnych potrzeb, gdyż każda osoba indywidualnie odczuwa komfort cieplny. Dlatego należy aktywnie korzystać z przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, umożliwiających ustawienie temperatury wewnętrznej na odpowiednim poziomie. Podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu (wyjazd na urlop zimowy, weekend), nie powinno się wyłączać ogrzewania całkowicie, ale należy zmniejszyć je o kilka stopni, do temperatury np. 17°C-18°C, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.
Ogrzewanie można również zmniejszać przy codziennym wychodzeniu do pracy, rzadko użytkowanych pomieszczeniach lub w pomieszczeniach o dużych zyskach ciepła, np. od urządzeń typu kuchenki, urządzenia biurowe, intensywne oświetlenie, czy przykręcając zawory termostatyczne w nocy w pomieszczeniach, w których nie przebywamy.
Termostat jest automatycznym regulatorem temperatury pomieszczenia, który samoczynnie reguluje dopływ wody do grzejnika. Przez obracanie pokrętła, nastawia się wstępnie żądaną temperaturę pomieszczenia, która jest utrzymywana na stałym poziomie przez automatyczne zamykanie i otwieranie zaworu.
UWAGA: Jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura odpowiadająca nastawie pokrętła zaworu, to pomimo niskiej temperatury na zewnątrz budynku, kaloryfer może być letni, a nawet zimny.
- Nie zasłanianiu grzejników
Należy postarać się, aby urządzenie mieszkania nie zakłócało prawidłowego rozprzestrzeniania się ciepła. Dlatego należy unikać zasłaniania grzejników i zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych obudowami, grubymi zasłonami czy meblami.
- Krótkim, intensywnym wietrzeniu pomieszczeń
Dopływ świeżego powietrza do mieszkania wpływa na lepsze samopoczucie, więc nie należy z niego rezygnować w obawie przed utratą ciepła. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie pozostawiać uchylonych okien na wiele godzin. Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie, zakręcając przy tym zawór termostatyczny (pokrętło w pozycji *).
Wietrzenie pomieszczeń winno odbywać się w sposób następujący:
- Przed otworzeniem okna należy zamknąć dopływ czynnika grzewczego, poprzez zamknięcie zaworu termostatycznego, ustawiając pokrętło głowicy na „0” lub „*”;
- Otworzyć okno i przez cały czas pokrętła termostatu ustawione są w poz. jak w pkt. 1;
- Po wywietrzeniu mieszkania zamknąć okno i odczekać około 10 minut;
- Przestawić pokrętło termostatu na wybraną temperaturę pomieszczenia.
Otwieranie okien przy „otwartych” zaworach termostatycznych powoduje zwiększenie zużycia czynnika grzewczego. Zwiększa się wówczas pobór ciepła z powodu konieczności wyrównania temperatury pomieszczenia do wysokości odpowiadającej danemu ustawieniu pokrętła zaworu termostatycznego.
W celu zapewnienia prawidłowej wentylacji mieszkania, nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- Zatrzymaniu ciepła w pomieszczeniach wspólnych
Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe czy piwnice. Unika się w ten sposób strat ciepła na zewnątrz oraz zbytniego wychłodzenia budynku. Pamiętajmy, że za ogrzewanie pomieszczeń wspólnych płacimy również wspólnie.
- Nie suszeniu prania na grzejnikach
Gdy przykryjemy grzejnik mokrym praniem, głowica w zaworze termostatycznym rozpozna to jako ochłodzenie i otworzy zawór, żeby grzejnik stał się gorący. Jednocześnie oddanie ciepła do pomieszczenia jest zablokowane przez tkaniny na nim położone, czyli w pokoju zrobi się chłodniej. W tej sytuacji grzejnik będzie ciągle grzał i zwiększał nasze zużycie. Kolejnym minusem suszenia prania na grzejnikach jest odparowywanie wilgoci do wnętrza pomieszczenia. W efekcie zwiększa się wilgotność powietrza, nawet do poziomu niekorzystnego dla naszego zdrowia.
- Sprawdzaniu działania zaworów termostatycznych
Kontrola sprawności działania zaworu termostatycznego polega na jego całkowitym zakręceniu i odczekaniu dłuższej chwili, np. 3 godzin. Jeżeli po upływie tego czasu, mimo zakręcenia głowicy termostatycznej, grzejniki są ciepłe, oznacza to, że zawór nie trzyma i fakt ten należy zgłosić do administracji osiedla.
Przygotowanie się do sezonu grzewczego jest bardzo ważne, aby zapewnić sobie komfort cieplny w okresie, gdy temperatury zaczną spadać. Nie wiemy jaka będzie zima. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy będzie ona długa, mroźna, czy też łagodna.
Wiemy natomiast, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 maja 2024r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego nowelizującej ustawę z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, system wsparcia dla podmiotów wrażliwych (gospodarstwa domowe) został wydłużony do dnia 30.06.2025 roku, o czym informowaliśmy Państwa w gazecie „Pod wspólnym dachem”.
Warto przypomnieć, że ustawa wprowadziła zmiany w zakresie:
- Ograniczenia wzrostu cen ciepła systemowego netto (maksymalna cena dostawy ciepła):
- w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. ceny ciepła mogą wzrosnąć do 46% w stosunku do cen netto obowiązujących 30 września 2022r.,
- w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 30 czerwca 2025 r. ceny ciepła mogą wzrosnąć do 52% w stosunku do cen netto obowiązujących 30 września 2022r.
- Wysokości średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, która wynosić będzie (bez względu na źródło ciepła):
- od 1.07.2024 r. do 31.12.2024 r. – 119,39 zł netto/GJ
- od 1.01.2025 r. do 30.06.2025 r. – 134,97 zł netto/GJ
- Cen paliwa gazowego. W dniu 27 czerwca 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny obowiązującą od 1 lipca 2024r. do 30 czerwca 2025r. Cena paliwa gazowego dla Grupy taryfowej W-5 wynosi: 0,23918 zł/kWh netto i wzrosła o 19,48% w stosunku do ceny obowiązującej 30.06.2024r.
Z aktualnymi stosowanymi cenami i stawkami opłat za ciepło mogą się Państwo zapoznać w poniższych linkach:
- https://cieplo.tauron.pl/obsluga-i-pomoc/taryfa-dla-ciepla – Wyciągi z Taryf oraz ceny maksymalne, mix cenowy, ceny najniższe stosowane od 01.03.2023r.
- https://dalkiapolska.com/system/files/1380/cennik-najnizsze-ceny-ciepla-01-07-2024.pdf
- https://dalkiapolska.com/system/files/1379/ceny-maksymalne-ciepla.pdf
- https://pgnig.pl/taryfa
Ponadto, na stronie internetowej spółdzielni znajduje się wykaz budynków przynależnych do grupy taryfowej.
Ewa Paluch
Kierownik Działu ds. Rozliczania Mediów