Rozpoczął się sezon zabójczego czadu!

Mimo wielu corocznych apeli, w Polsce każdego roku, z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej, umiera ok. 100 osób, a kilka razy więcej ulega zatruciom wymagającym hospitalizacji. Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada, a 31 marca.

Dlatego Krajowa Izba Kominiarzy wystosowała specjalne zalecenia bezpiecznego użytkowania przepływowych gazowych podgrzewaczy wody, pozwalające na ich bezpieczną eksploatację.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

– ból głowy, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie (lekkie zatrucie),

– nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, zaburzenia rytmu serca (średnie zatrucie),

– drgawki, utrata przytomności (ciężkie zatrucie).

Osłabienie i znużenie oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że zaczadzony jest bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Pierwsza pomoc przy zatruciu tlenkiem węgla:

– natychmiast zapewnić dopływ czystego powietrza,

– jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,

– rozluźnić poszkodowanemu ubranie (ale nie rozbierać go, by nie doprowadzić do przemarznięcia),

– wezwać służby ratownicze (tel. 112, pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998) oraz pogotowie gazowe.

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.