Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” dotarli śląscy harcerze roznoszący po najważniejszych instytucjach w regionie Betlejemskie Światło Pokoju.
Nasza Spółdzielnia jest jedyną spośród katowickich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, która od sześciu lat, pośredniczy w przekazywaniu tego symbolu pokoju, braterstwa, i solidarności między ludźmi.
Lampion z niegasnącym nigdy światłem umieszczono w siedzibie Spółdzielni przy ulicy Mikołowskiej 125A ( wejście od strony kasy). W tym roku, do 20 grudnia, dotrze on także do siedzib wszystkich naszych administracji osiedlowych, tak aby ogień pochodzący wprost z Betlejem mógł zostać odpalony przez każdego chętnego i tym samym zaistnieć w naszych domach i towarzyszyć na wigilijnym stole.
Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP- hm. Marcin Różycki i Dawid Grzyb- członek Komendy Chorągwi wręczyli lampion ze „Światłem” prezesowi Spółdzielni „Górnik” Mariuszowi Nawrockiemu wraz ze świątecznymi życzeniami oraz nadzieją na bezpieczny i szczęśliwy czas dla wszystkich mieszkańców naszej Spółdzielni.
Ten bożonarodzeniowy zwyczaj zapoczątkowany został ponad 30 lat temu w Austrii i początkowo był częścią bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz chorych dzieci oraz osób potrzebujących. Później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, organizacji społecznych, a także miejsc gromadzenia się ludzi.
W czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei, miłości i solidarności ludzi. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Każdego roku, dziewczynka lub chłopiec, wybrani z grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. Nigdy nie zdarzyło się by „Światło” nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Ten fenomen czyni z niego swoisty znak pokoju, i symbol pojednania między narodami i zwaśnionymi ludźmi w wielu krajach europejskich.
W tym roku lampion z ogniem został przekazany harcerzom przez słowackich skautów w cieniu Tatr w katedrze św. Marcina w Spiskie Podhradie.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Dzięki temu w Wigilię Bożego Narodzenia Betlejemskie Światło zapłonie w blisko 30 krajach Europy.