W nowo termomodernizowanych blokach potrzebne są nawiewniki w oknach

Na tablicach ogłoszeń budynków aktualnie termomodernizowanych, zwłaszcza na Zadolu, pojawiły się informacje administracji o możliwościach montażu w oknach, na koszt spółdzielni, nawiewników napowietrzających.

Jest to zgodne z projektami termomodernizacji oraz zaleceniami kominiarskimi dotyczącymi zapewnienia właściwej wymiany powietrza w budynkach. Po wyrażeniu zgody przez właściciela mieszkania, wykonawca remontu budynku umówi się na dogodny termin i zainstaluje w oknach odpowiednie dla tego bloku nawiewniki.

To niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien, ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie urządzenia automatycznie kontrolują przepływ powietrza. Automatyzacja pozwala na optymalne napowietrzanie pomieszczeń, a system oparty na ciśnieniu niedopuszcza, by się za bardzo wychładzały. Prostota działania nawiewników oraz to, że same „pilnują”, by powietrze wpadało do domu w odpowiednim momencie i ilości, to ich główne zalety. Tak naprawdę użytkownik nie musi o niczym pamiętać.

 Udzielenie zgody na montaż tych urządzeń to ważna i konieczna decyzja. Zwłaszcza w blokach ocieplanych może występować zmniejszenie infiltracji powietrza zewnętrznego. Taka sytuacja   z kolei powoduje zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach, pojawienie się grzybów pleśniowych oraz ograniczenie powietrza  potrzebnego do oddychania, a także prawidłowego działania urządzeń grzewczych (piecyków gazowych).

W przypadku nie wyrażenia zgody na montaż nawiewników w oknach, właściciel mieszkania bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wszystkie negatywne skutki spowodowane nieprawidłowo działającą wentylacją w mieszkaniu, w tym pojawienie się  wilgoci, pleśni i grzybów oraz skutki związane z zagrożeniem życia i zdrowia własnego i osób przebywających w mieszkaniu. Zbyt szczelne okna bowiem nie zapewniają odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a grzewcze urządzenia gazowe powodują zasysanie go przez kanały wentylacyjne, co powoduje powstawanie ciągu wstecznego.

Tymczasem Polska Norma( PN-B-03430:1983 wraz ze zmianą Az3:2000) wskazuje aby dopływ powietrza zewnętrznego do pokoi mieszkalnych oraz kuchni był zapewniony przez nawiewniki. Ilość powietrza napływającego musi być taka sama jak ilość usuwanego. Warto pamiętać – nawiewniki okienne nie powinny powodować, że w mieszkaniu jest zimno. Ich zadaniem jest umożliwienie mikrowentylacji w oknach, a nie wychładzanie budynku.

Mieszkańcy bloków aktualnie termomodernizowanych zainteresowani instalacją nawiewników, którzy nie ustali z wykonawcą terminów ich montażu, proszeni są o kontakt ze swoją administracją osiedla: https://smgornik.katowice.pl/pl4-cp/?cat=25

Źródło: home morele.net

foto: muratorolus.pl, meblobranie.pl