PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE SWOIM I SWOJEJ RODZINY.

 

Rozpoczęcie sezonu grzewczego to okres,  w którym dla bezpieczeństwa mieszkańców  duże znaczenie ma nie tylko  sprawność urządzeń do podgrzewu wody i przewodów kominowych, ale przede wszystkim  wietrzenie mieszkań.

Jak wynika z przeprowadzanych corocznie przez kominiarzy kontroli, w większości mieszkań występuje nieprawidłowa cyrkulacja powietrza.

W ramach modernizacji mieszkań ich właściciele zapominają o zapewnieniu sobie i swojej rodzinie  bezpieczeństwa, montując bardzo szczelne okna i drzwi a nie rzadko, w okresie jesienno – zimowym z uwagi na temperaturę panującą na zewnątrz, zapominają o codziennym wietrzeniu pomieszczeń.

Powietrze zewnętrzne do mieszkań winno dopływać przez okna i drzwi, dlatego też przy wymianie stolarki okiennej na bardzo szczelną należy pamiętać, aby w  nowych  oknach były umieszczone dodatkowe urządzenia nawiewne lub w górnej części okna lub pod nim były usytuowane otwory nawiewne.

Niewłaściwie działająca wentylacja przyczynia się do zwiększenia stężenia zanieczyszczeń, spalin oraz wilgoci, co skutkuje  pogorszeniem samopoczucia mieszkańców, zagrzybieniem ścian oraz zakłóceniami w odprowadzaniu spalin (tzw. cofka).

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, niewidoczny śmiertelnie trujący gaz, który powstaje gdy brakuje dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające substancje organiczne (węgiel gaz ziemny, drewno itp.).

Brak dopływu powietrza, niesprawne urządzenia grzewcze oraz niedrożne przewody kominowe to zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Co roku w sezonie grzewczym pomimo ostrzeżeń o niebezpieczeństwie zatruć odnotowuje się zwiększoną liczbę zaczadzeń i śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii zawsze są takie same zaniedbania, niewiedza, wadliwe instalacje oraz ignorowanie przepisów.

Tak więc wietrzenie mieszkań, dbałość o sprawne działanie urządzeń grzewczych i przewodów kominowych to bezpieczeństwo  każdego mieszkańca, dlatego:

  • regularnie wietrzmy mieszkania,
  • udostępniajmy mieszkania w celu przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych,
  • przeprowadzajmy okresowe kontrole urządzeń grzewczych,
  • nie uszczelniajmy nadmiernie mieszkań,
  • nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych,
  • nie instalujmy wentylatorów mechanicznych w kratkach wentylacyjnych.

Przestrzeganie tych podstawowych zasad to gwarancja bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców zasobów spółdzielczych.

Aktualnie w Spółdzielni są przeprowadzane  przez kominiarzy kontrole przewodów kominowych, dla bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny udostępnijmy  mieszkania dla przeprowadzenia kontroli i przestrzegajmy zaleceń kominiarzy.

Terminy przeprowadzanych kontroli są podawane w ogłoszeniach wywieszanych na klatkach schodowych budynków.