Przejedźmy dookoła naszych osiedli nowymi ścieżkami rowerowymi

Przyszła wiosna . Zimne dni majowe już chyba za nami . Zachęcam do jak najczęstszego korzystania z rowerów i to nie tylko w celach rekreacyjnych , ale również jako środka transportu . Katowice są przyjazne rowerzystom . Każdego roku rozwijana jest sieć wypożyczalni oraz rozbudowywana infrastruktura rowerowa .

W Katowicach jest blisko 180 km tras , a docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta drogami rowerowymi z centrum . Ułatwi to nie tylko dojazd do centrum miasta , ale również zwiedzenie ciekawych miejsc w innych dzielnicach bez konieczności jazdy rowerem po zatłoczonych ulicach .

W zeszłym roku na terenie miasta zostało wybudowanych prawie 9 km nowych ścieżek rowerowych . W tym roku planuje się wykonanie dalszych 13 km w różnych dzielnicach miasta . W roku 2020 na terenie Ligoty-Panewnik oddano do użytku ścieżkę rowerową łączącą Centrum Przesiadkowe „Ligota” z Rondem Owsiana w Panewnikach . Ścieżka ma 4,5 km długości i biegnie głównie nowo wybudowanymi odcinkami równoległymi do ulic : Koszalińskiej , Piotrowickiej Zarańskiego i Panewnickiej . Na ulicach Poleskiej , Warmińskiej i Medyków wyznaczono po obu stronach jezdni pasy ruchu dla rowerów . 900 metrowy utwardzony odcinek prowadzi przez las .

Poniżej prezentujemy najciekawsze ścieżki rowerowe przebiegające przez nasze osiedla wokół Zadola, Ligoty, Brynowa i Panewnik

Pamiętajmy , aby przed wyjazdem na trasę : – wyczyścić z brudu cały rower oraz nasmarować łańcuch ; – sprawdzić stan ogumienia ; – sprawdzić hamulce i siłę hamowania ; – sprawdzić stan oświetlenia

Józef Sołtysik– Przewodniczący Rady Osiedla Zadole, Przodownik Kolarskiej Turystyki