Na Osiedlu „Słoneczna” zatrzymują słońce na dachach.

Wyłoniono już wykonawcę kompleksowej termomodernizacji kolejnych dwóch budynków na osiedlu „Słoneczna”. Budynki wysokie przy ul. Słoneczna 69 i 71, zostaną docieplone w identycznej technologii jak ich sąsiednie nieruchomości przy ulicy  Ściegiennego 43-43g czy Słonecznej 81-81g, 83-83g.

W odróżnieniu do niskich budynków na wieżowcach osiedla „Słoneczna” zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna która zapewni zapotrzebowanie energii elektrycznej dla potrzeb wspólnych budynku.

Do końca br. wykonawca zobowiązany jest do rozpoczęcia prac termomodernizacyjnych na budynku Słoneczna 71 oraz zakończyć prace z montażem „słonecznych dachów do końca roku. Zatem  mieszkańcy pierwszych dwóch budynków w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” od przyszłego roku będą  mogli mieć rachunki za energię elektryczną obliczane niezależne od podwyżek cen za energię czy od kolejnych nowych opłat stałych na Odnawialne Źródła Energii .  

Mimo niesprzyjających przepisów wprowadzanych przez ustawodawcę od roku 2022, Spółdzielnia „Górnik” będzie kontynuować montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wieżowców. Energia ze słońca wytwarzana w dzień będzie wykorzystywana przez mieszkańców budynków podczas całego dnia pracy dźwigów, oświetlenia na klatkach schodowych i korytarzach.

Z kolei na Osiedlu „Centrum „następną inwestycją, po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na budynku Zarządu, gdzie od lutego do sierpnia br. zatrzymano 5 785 kWh, będą panele umieszczone na dachu siedziby administracji  osiedla ”. Wyłoniono już wykonawcę robót, który, do końca października zamontuje i podłączy do sieci instalację o mocy 10 kWp. Pozwoli ona znacznie zmniejszyć koszty utrzymania samego budynku administracji i tym samym wpłynie na obniżenie rachunków za energię dla mieszkańców.

Łukasz Utracki

Specjalista ds. Nowych Technologii i Pozyskiwania Środków