Świąteczne choinki będą odbierane od stycznia razem z odpadami wielkogabarytowymi

Co zrobić z drzewkiem, którego chcemy się pozbyć po świętach? Jeśli zakupiliśmy takie w donicy, można je oczywiście zasadzić  po wcześniejszym ustaleniu z  właścicielem lub administratorem terenu.  Co z pozostałymi? Gdzie je oddać? W jakim stanie?

  Do tej pory  na terenie Katowic choinki odbierane były w lutym, jednak w związku z tym, że sporo osób wystawiało je wcześniej, w tym roku MPGK rozpocznie ich odbiór już w styczniu podczas standardowego wywozu odpadów-  zapewnił prezydent miasta Marcin Krupa.

Ważne jest, aby usunąć z choinki wszelkie ozdoby, które są wykonane z innych materiałów, np. szkła lub plastiku. Kiedy już przygotujemy drzewko, najłatwiej je postawić przy pojemnikach do odbioru odpadów.

Najważniejsze w wyrzucaniu choinek jest ustalenie terminu, w jakim pracownicy MPGK je odbiorą, aby nie zastawiały terenu zbyt długo. Z bloków mieszalnych choinki są wywożone razem z odpadami wielkogabarytowymi.

Warto także dopytać u administratora budynku, czy nie zostało wyznaczone specjalne miejsce do składowania i odbioru drzewek, aby nie blokować pojemników i wiat śmietnikowych. Dlatego też najlepiej wystawiać je jak najbliżej daty odbioru odpowiednich odpadów.

Zebrane choinki trafiają do należącego do MPGK Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Drzewka naturalne zostają rozdrobnione i po przejściu odpowiednich procesów technologicznych, stają się składnikiem środka poprawiającego właściwości gleby. Ten zaś trafia zwykle jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Drzewka sztuczne są z kolei traktowane jak złom i przechodzą typową dla niego drogę recyklingu.

 Na podstawie materiałów prasowych UM Katowice

foto: pixabay