Stacje bazowe telefonii komórkowej na dachach domów – bezpieczne dla mieszkańców.

Mieszkańcy  kilku budynków przy ul Mikołowskiej i Brynowskiej oraz Wileńskiej do końca marca zaopiniować mają propozycję Spółdzielni zawarcia umowy dzierżawy stacji bazowej transmisji danych (telefonii komórkowej). Umieszczone będą one na dachach tych nieruchomości.

Najem stanowić będzie źródło pożytków z części wspólnej, które uwzględnione będą w kalkulacji opłaty eksploatacyjnej dla użytkowników lokali w tej nieruchomości. W pismach rozwieszanych na klatkach schodowych mieszkańcy otrzymali dokładne wyliczenia przewidywanych przychodów z tytułu najmu dachu i zainstalowania tam nowoczesnych stacji bazowych telefonii komórkowej.

Nie mniej, pojawiły się pytania dotyczące wpływu tych instalacji i wytwarzanego przez nie pola elektromagnetycznego na zdrowie  ludzi.

Okazuje się, że nowoczesne stacje bazowe, które zostaną zainstalowane na naszych budynkach, nie zagrażają naszemu życiu ani zdrowiu. Czuwają nad tym nie tylko odpowiednie służby tj. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ale również rygorystyczne normy.

Poniżej specjalny link do rządowego opracowania na ten temat.

https://www.gov.pl/web/5g/biala-ksiega1

Znajdują się tu odpowiedzi na pytania sygnalizowane przez naszych Mieszkańców. Warto więc zajrzeć do tego dokumentu.  Czytamy w nim m.in.

„Anteny stosowane w systemach telefonii komórkowej cechują się precyzyjnie ukształtowaną charakterystyką, wyznaczającą główne oraz poboczne kierunki, w których emitowane jest pole elektromagnetyczne. Zasadnicza część energii pola elektromagnetycznego jest emitowana w przestrzeń przed anteną oraz po bokach anteny. Natomiast emisja energii w dół, bezpośrednio pod antenę, jest minimalna. Można je porównać do emisji wytwarzanej przez domowy router Wi-Fi. Istnieje ponadto przepis prawny (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r.) nakładający na operatorów prowadzących instalację obowiązek weryfikacji, czy w miejscach dostępnych dla ludności dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego nie są przekroczone. W przypadku stwierdzenia przekroczenia operator jest zobowiązany do odpowiedniego ograniczenia emisji ze stacji bazowej. W pomiarach prowadzonych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, a także w badaniach wykonywanych w trakcie corocznych kampanii pomiarowych realizowanych przez IŁ-PIB nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnej w miejscach dostępnych dla ludności, także w punktach pomiarowych zlokalizowanych w niewielkiej odległości od anten.

Zobacz też mapę położenia stacji bazowych telefonii komórkowej i nadajników DVB-T na terenie Polski- https://si2pem.gov.pl/

foto ilustracja :freepick