Wiosenne sprzątanie na Osiedlu Słoneczna

Projekt Sprzątamy Dzielnice to akcja organizowana przez Miasto Katowice,Katoobywatel oraz Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Od wielu lat wydarzenie to pozwala na zorganizowanie sprzątania miejsc wskazanych przez lokalną społeczność. W tym roku, do 12 marca można było zgłaszać miejsca w Katowicach o znacznym zanieczyszczeniu, w których potrzebne jest zorganizowanie sprzątania.


I takie miejsce tj. tereny po dawnej kolei piaskowej biegnące za Osiedlem Słoneczna od ulicy Ściegiennego do ulicy Stęślickiego – potocznie nazywane przez mieszkańców okolicy „na skróty” zostało zgłoszone przez wiceprzewodniczącego Rady Osiedla Słoneczna – Łukasza Hankusa. Miejsce to jest łącznikiem komunikacyjnym pomiędzy dzielnicami Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka, jak i Centrum.


Od 13 do 17 marca do 22:00 trwało głosowanie na zgłoszone lokalizacje. Rywalizacja trwała do ostatnich chwil i dopiero na dwie godziny przed końcem głosowania, tereny po dawnej kolei piaskowej pojawiły się na pierwszym miejscu i utrzymały tę przewagę już do końca.


Akcja sprzątania „zwycięskiej lokalizacji” miała miejsce 25 marca, a udział w niej wzięli: organizatorzy akcji, w tym firmy wspierające tę akcję, SM „Górnik”, Rada Dzielnicy nr 11 Wełnowiec-Józefowiec, Rada Seniorów Miasta Katowice, jak i przede wszystkim mieszkańcy Osiedla Słoneczna oraz sąsiadujących dzielnic.
W akcji uczestniczyło ponad 50 osób. Pomimo nie najlepszej pogody w ciągu trzech godzin udało się zebrać masę śmieci, która wypełniła po brzegi trzy duże kontenery. Zebrano: 67 worków ze szkłem, 53 worki z plastikiem lub metalem oraz 47 worków ze śmieciami mieszanymi. Wśród zebranych śmieci były takie”ciekawostki” jak min. hulajnoga elektryczna, 2 wózki sklepowe, 14 opon samochodowych.

Łukasz Hankus – zastępca przewodniczacego Rady Osiedla „Słoneczna”