Chcę tworzyć zielone oazy w centrum miasta

 Jestem z wykształcenia mgr inż. architektem krajobrazu. Od lutego pracuję w Spółdzielni „Górnik” jako specjalistka ds. terenów zielonych. Moim zadaniem jest profesjonalne aranżowanie miejsc przeznaczonych dla kwiatów, krzewów i drzew. Traktuję to jako swoiste wyzwanie nie tylko zawodowe ale i osobiste. Zadbane tereny zielone bowiem to jedno z założeń realizowanych przez spółdzielnię, a inwestowanie zieloną infrastrukturę jest sposobem na uczynienie osiedli przyjaznych mieszkańcom.

Obecnie dużym problemem stały się  wysokie i rozrośnięte drzewa posadzone kilkadziesiąt lat temu, zazwyczaj w zbyt bliskiej odległości od budynku mieszkalnego i infrastruktury technicznej. Drzewa te często powodują jej uszkodzenia i w dużym stopniu zacieniają mieszkania. Pomimo licznych skarg mieszkańców Urząd  Miasta niejednokrotnie wydaje decyzje odmowne na ich usunięcie, ponieważ drzewo jest zdrowe, nie przejawia widocznych śladów uszkodzeń czy choroby. W przypadku pozytywnej decyzji  i ucząc się na błędach jako nasadzenia zastępcze spółdzielnia proponuje krzewy lub drzewa małych rozmiarów i w odpowiednich odmianach, które są starannie dobierane tak, by w przyszłości nie stały się kłopotem dla mieszkających obok nich ludzi.

W najbliższym czasie z inicjatywy Administracji „Centrum” i przy współpracy z mieszkańcami planowana jest realizacja dwóch projektów dotyczących terenów zielonych, które pozytywnie wpłyną na otoczenie. Jedną z nich jest projekt zagospodarowania terenu, w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego L1/11/IX w rejonie budynków przy ul. Gawliny 1-3-5, Kubiny 7-9, Kominka 1-3 oraz Lisieckiego 8-18, który zakłada likwidację fragmentu nawierzchni asfaltowej na terenie byłego boiska, rozbudowę pieszych alejek, zaprojektowanie trawników/łąk kwiatowych, klombów i rabat kwiatowych jak również wyposażenie terenu m.in. w niewielkie lampy solarne oraz hotel dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.  Drugi projekt realizowany będzie z zadań Zielonego Budżetu przy ul. Lisieckiego 27-31. Projekt ten zakłada stworzenie szkieletu zimozielonego uzupełnionego o kwitnące krzewy, byliny oraz trawy ozdobne. Pomiędzy rabatami roślinnymi planowane jest zachowanie przestrzeni zapewniające możliwość spacerowania.

Dobór materiału roślinnego do istniejących warunków to jedna z podstaw właściwego planowania udziału zieleni. Powinien on być każdorazowo oparty na wiedzy dotyczącej wielu aspektów, a podejmowane wstępne decyzje poprzedzone rzetelnie przeprowadzonym rozpoznaniem cech miejsca oraz potrzeb i oczekiwań jego mieszkańców. W tym celu niezbędne jest wykonanie szczegółowej inwentaryzacji, która właśnie się rozpoczęła.

Wierzę, że pozwoli to wkrótce stworzyć przestrzeń o wysokich walorach użytkowych, bezpieczną, a przy tym atrakcyjną wizualnie i sprzyjającą zaistnieniu procesów przyrodniczych. Takie zielone oazy w centrum miasta z pewnością przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców naszej spółdzielni.

Zatem, do zobaczenia wkrótce w zielonym terenie. Kamila Pioch- specjalistka ds. terenów zielonych.