Nowoczesne, oszczędne i bezpieczne windy w naszych budynkach

Już wkrótce w wieżowcach naszej Spółdzielni zostanie zainstalowanych kolejnych 9 nowoczesnych wind. Dołączą do już funkcjonujących 166 tego typu urządzeń, w tym 152 dźwigów osobowych  oraz 14 dla osób niepełnosprawnych.

Do lat 70-tych  w budynkach, które nie miały więcej niż pięć pięter łącznie z parterem, zgodnie  z przepisami prawa, nie trzeba było montować wind. W praktyce dla osób mających problemy z poruszaniem się oznaczało to uwięzienie w swoich mieszkaniach.

Wtedy psychologowie, architekci i socjologowie opracowali pojęcie syndromu czwartego piętra. To oczywiście  była tylko przenośnia oznaczająca symboliczne bariery, które są nie do pokonania dla osób z niepełnosprawnościami i starszych. Często przeszkodą dla nich może być nawet tzw. wysoki parter, a nawet kilka schodów dzielących mieszkanie od chodnika.

W budynkach wielokondygnacyjnych budowanych w latach 1970 -1990, czyli takich jaka jest większość w naszych zasobach, były co prawda montowane windy osobowe ale ich stan dziś wymaga modernizacji, a nawet wymiany. Szacuje się, że w Polsce takich wind jest 40 tys. i połowa z nich nadaje się już do wymiany. Aż 60 procent tych urządzeń stanowi własność spółdzielni mieszkaniowych.

Także w „Górniku” od 10 lat trwa stopniowa oraz konsekwentna ich wymiana na nowoczesne dźwigi. Teraz nie tylko są bezpieczne i zadbane ale posiadają również niezbędne dla bezpieczeństwa urządzenia m.in. do szybkiej łączności w przypadku awarii. Powiększono też- tam, gdzie były takie możliwości techniczne- wielkość kabin, w których obecnie zmieścić się może jednocześnie nawet 13 osób.

Oszczędność i ekonomia w tym przypadku też nie były bez znaczenia. W nowoinstalowanych windach oświetlenie kabin automatycznie wyłącza się, gdy winda nie jeździ. Zużycie prądu z tego powodu w nieruchomościach spadło nawet do 50%.

Zgodnie z planem,  jeszcze w 2023, zaplanowano wymianę dźwigów na nowoczesne w budynkach przy :

– ul. Ściegiennego 49D – 1 dźwig,

– ul. Kijowska 49 – 2 dźwigi,

– ul. Płochy 2 – 2 dźwigi,

– ul. Drzymały 7 – 1 dźwig,

– ul. Kominka 2 – 1 dźwig,

– ul. Raciborska 40 – 2 dźwigi.

O kolejności wymiany następnych wind decydować będzie ocena ich sprawności, a  przede wszystkim bezpieczeństwa.