Jeszcze w sprawie kosztów CO

Po dostarczeniu Państwu rozliczeń kosztów energii cieplnej za okres od 01.07.2022 do 30.06.2023  otrzymaliśmy wiele pytań przekazanych drogą mailową, telefoniczną , osobiście lub za pomocą naszego Facebooka.  Nie zostawimy ich bez odpowiedzi. Oczywiście lista pytań do wyjaśnienia pozostaje otwarta i gdy pojawi się taka potrzeba będziemy niezwłocznie reagować.

Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

  1. Koszty ciepła, co się na nie składa i jak są  rozliczane?

Koszty całkowite za energię cieplną na potrzeby centralnego ogrzewania oraz podgrzewu wody należą do grupy opłat niezależnych od Spółdzielni. Wynikają one z  ilości mocy zamówionej, ilości zużytego ciepła,  oraz  cen zawartych w Taryfach  zatwierdzonych decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Koszty całkowite ciepła dzielimy na:

  • koszty stałekoszty wynikające z   opłaty za zamówioną moc cieplną (MW) tj. za gotowość dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła wynikającej z obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło. Ilość jaka musi wystarczyć na ogrzanie budynków. Koszty te wynikają z faktur dostawcy  i rozliczane są według mpowierzchni grzewczej.  Są to koszty niezależne od zużycia.
  • koszty zmienne ilość zużytego ciepła mierzoną w GJ wynikająca ze  wskazań ciepłomierzy głównych w  budynku  (w węźle cieplnym).

Koszty zmienne rozliczane są w dwóch pozycjach:   

  • 40% kosztów zmiennych – to  koszty ciepła zużytego  przez nieopomiarowane  grzejniki  w  łazienkach,  pomieszczeniach wspólnego użytku,  piony  instalacji  centralnego ogrzewania  oraz  ciepła przenikającego przez przegrody budowlane. Rozliczane są proporcjonalnie do metra kwadratowego powierzchni grzewczej.
  • 60% kosztów zmiennych – rozliczanych  według wskazań podzielników  zamontowanych na grzejnikach lub zamontowanych indywidualnych ciepłomierzy na które użytkownik lokalu ma wpływ.

Koszty stałe i 40% kosztów zmiennych rozliczanych wg mpowierzchni grzewczej ponoszą wszyscy użytkownicy w węźle bez względu na to czy odkręcają grzejniki czy też nie. !!!

Rozliczenie kosztów za centralne ogrzewanie i podgrzewu wody   następuje do tzw. zera, co oznacza, że  rozliczamy z mieszkańcami  dokładnie taką kwotę, jaka wynika z faktur, którymi obciążył nas dostawca ciepła.

  • Dlaczego tak dużo wzrosły koszty centralnego ogrzewania i  z czego to wynika?

W ostatnich latach  sytuacja gospodarcza i polityczna oraz wybuch wojny na Ukrainie  przyczyniła się do znaczącego wzrostu cen paliw i energii, w tym także energii cieplnej w całym kraju.

  • Co z wprowadzonym przez rząd dopłatami do ciepła?

Rząd w celu zmniejszenia  wzrostu cen energii cieplnej wprowadził  ograniczenia w    postaci:

  • obniżenia stawki VAT na energię cieplną w styczniu  2022r z 23% na 8%.                             Następnie, w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej w okresie od 01.02.2022 r. do 31.12.2022 r. wprowadzenia  stawki VAT na energię cieplną w wysokości 5%.
  • wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą dla gospodarstw domowych (podmioty wrażliwe);
  • wprowadzenie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła. Polega on na tym, że wzrost cen ciepła systemowego dla odbiorcy (gospodarstwa domowe), łącznie z opłatami i stawkami, nie może być większy niż 40% w stosunku do cen netto obowiązujących 30 września 2022 roku.

Wprowadzone rekompensaty zmniejszył przywrócony od miesiąca stycznia 2023 r. wzrost stawki podatku VAT do poziomu obowiązującego przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, czyli do 23%. Spowodowało  to  wzrost kosztów o ok.18%. Powyższe działania rządu  nie zahamowały  wzrostu cen energii cieplnej jedynie je ograniczyły.

  • Dlaczego w niektórych mieszkaniach koszty ciepła wzrosły powyżej 40%

Pomimo zastosowania ograniczenia cen ciepła, w indywidualnych rozliczeniach kosztów centralnego ogrzewania, wzrost ten może być różny, ponieważ  w znacznej mierze zależy on od  zachowań  mieszkańców.

  • W jaki sposób jest wyliczana zaliczka obowiązująca od 01.01.2024r.?

Nowa zaliczka z tytułu centralnego ogrzewania i podgrzewu wody obowiązująca  od 01.01.2024r. wyliczana jest na podstawie indywidualnych  kosztów poniesionych   w sezonie 2022/2023 podzielona przez 12 miesięcy i powiększona o przelicznik 1,15    z wyjątkiem budynków ogrzewanych paliwem gazowym z  kotłowni stanowiących własność Spółdzielni  (Mikołowska 37-39abc, A. Krajowej 21,21ab, Traktorzystów 30, Harcerska 4-4a, Kijowska 2-4-6, Bromboszcza- Piotrowicka, Noskowskiego 10, A. Krajowej 25), gdzie zaliczki podniesione zostały o przelicznik 1,25.

Pobierane od Państwa zaliczki z tytułu zużycia ciepłej wody ( podgrzewu)

 i  centralnego ogrzewania są przekazywane do dostawców tych mediów na pokrycie kosztów zakupu wg wystawionych faktur od dostawcy.

  • Czy jest możliwość rozłożenia niedopłaty z tytułu  rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody  na raty?

Tak. Zarząd SM Górnik podjął decyzję o prolongacie terminu spłaty rozliczenia kosztów ciepła i podgrzewu wody do 31.03.2024  i rozłożenia w tym okresie spłaty na 4  dobrowolne raty (od 01.12.2023 r. do 31.03.2024 r. bez składania wniosku). Spłata do 31.03.2024r nie będzie obciążona odsetkami. Od 01.04.2024 r. do 30.04.2024 r. można składać wnioski o ratalną spłatę pozostałej wartości powyżej 1 000,00 zł niedopłaty.

  • Czy Spółdzielnia ma wpływ na kształtowanie cen ciepła w Taryfie?

Ceny ciepła ustalane są  przez dostawcę  (Tauron, Dalkia) zatwierdzane decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Spółdzielnia nie ma wpływu na ich wielkość ani możliwości ich negocjowania.

  • Czy Spółdzielnia złożyła stosowne  oświadczenia do dostawcy ciepła, które pozwalały na stosowanie cen z bonifikatą?

Tak. Spółdzielnia w X. 2022 złożyła stosowne oświadczenia do dostawcy ciepła  w celu umożliwienia stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, maksymalnej ceny ciepła dla gospodarstw domowych  o której mowa w Ustawie  z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Co oznacza, że dla naszych mieszkańców zastosowano wszystkie możliwe rekompensaty wprowadzone przez rząd.

foto: Freepick