Nie strzelać  fajerwerkami z balkonów!

Mimo wielu apeli do rozsądku, wezwań a nawet zakazów, moda na  noworoczne fajerwerki ma się całkiem dobrze. Tylko co trzeci Polak popiera zakaz używania fajerwerków na własny użytek. Dlatego w nocy w sylwestra 2023/2024 czeka nas kolejna kanonada na… cześć naszego starzenia się.

Władze Katowic wciąż nie przyłączyły się jeszcze do włodarzy takich miast jak Kraków, Warszawa, Poznań, Toruń, Olsztyn, Sosnowiec, Białystok i Słupsk, gdzie sylwestra organizuje się bez pirotechnicznego szaleństwa.

Dlatego  w trakcie korzystania z petard i tego typu asortymentu trzeba zachować szczególną ostrożność , a jeśli dojdzie do wypadku, wezwać służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Warto też wiedzieć, że w miejscach publicznych fajerwerki można  odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.

Nie można  też puszczać fajerwerków z balkonu. Będzie to złamanie przepisów pożarowych, za które grozi mandat do 500 zł. Jeśli  więc ktoś widzi, że sąsiad szykuje się do odpalania fajerwerków na balkonie czy podwórku blisko okien, już może wezwać straż miejską lub policję.

W najgorszej sytuacji są zwierzęta. Te domowe jak i żyjące dziko. Każdego roku w sylwestra umiera wiele tysięcy ptaków oraz setki psów i kotów. Niektóre psy z powodu niespodziewanych wybuchów doznają traumy i nawet kilka dni po sylwestrze boją się wyjść na zewnątrz. Wiele z nich przestraszonych wybuchami ucieka swoim opiekunom i trafia do schronisk. Trauma nie omija również kotów, które są przerażone do tego stopnia, że wymagają podania środków przeciwlękowych.

Króliki, chomiki, świnki morskie, fretki i ptaki są szczególnie wrażliwe na huk petard. Aby zminimalizować stres zwierząt przed petardami, weterynarze radzą umieść je w najcichszym i najbardziej izolowanym pokoju, z zamkniętymi drzwiami i oknami. Dodatkowe posłanie i domy lub gniazda mogą im zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Klatki warto przykryć grubymi kocami pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.

Aby ograniczyć przeżywanie stresu u psów i kotów ważne jest, aby nie wyprowadzać ich na ulicę podczas fajerwerków i zamknąć wszystkie drzwi oraz okna. Ponadto warto zadbać o to aby:

  1. Stworzyć im bezpieczne schronienia: Przygotować dla zwierzęcia miejsce, gdzie będzie mogło się schować. Może to być cichy pokój, kącik pod stołem lub specjalne legowisko.
  2. Utrzymać rutynę: Zwierzęta czują się bezpieczniej, gdy ich codzienna rutyna się nie zmienia.
  3. Zadbać o spokojne i ciche otoczenie: Starać się unikać dodatkowych hałasów i gwaru, które mogą nasilać stres zwierzęcia.
  4. Nie zmuszaj zwierzęcia do interakcji: Dać mu czas i przestrzeń, gdy tego potrzebuje.
  5. Używać naturalnych środków uspokajających – np. feromonów (dla kotów) lub naturalnych suplementów uspokajających.
  6. Zachować spokój: Zwierzęta są bardzo wyczulone na emocje ludzi. Nasze spokojne zachowanie pomoże uspokoić twojego pupila.

 No i… czekać aż noworoczni piromani się wyszumią.