Co zrobić z choinką po świętach?

Przyjęło się, że po święcie Trzech Króli rozbiera się choinki. Wiele osób świąteczne dekoracje chowa w niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po Trzech Królach. Ostatecznym terminem, kiedy należ schować dekoracje, jest 2 lutego, czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Bez względu na to kiedy chcemy rozebrać choinkę i pozbyć się drzewka warto zrobić to właściwie i w sposób ekologiczny. Przede wszystkim nie należy wyrzucać choinki wraz z ozdobami.

Wszelkie ozdoby – jak np. bombki, łańcuchy czy lampki – sprawdźmy, z jakiego materiału są wykonane- by umieścić je w odpowiednim pojemniku na odpady. 

Najczęściej powinny trafić do czarnego – z odpadami zmieszanymi, albo do żółtego – z plastikowymi. Warto wiedzieć, że szklane ozdoby wyrzucamy do pojemnika czarnego, a nie do pojemnika zielonego – ze szkłem.

Kiedy drzewko będzie już pozbawione wszelkich ozdób, najlepiej ustawić je obok koszy na śmieci, które stoją na osiedlu. Wtedy będzie je można łatwo zabrać. Sztuczną choinkę z kolei możemy wyrzucić do pojemnika czarnego – jeśli jest mała lub postawić obok – jeżeli jest większa.

W Katowicach odbiorem choinek zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

W zabudowie wielorodzinnej choinki są zabierane przy pierwszym terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych przypadającym w lutym zgodnie z harmonogramem !!!

Warto sprawdzić w harmonogramie kiedy dany rodzaj odpadu jest wywożony, aby choinki nie stały zbyt długo przy koszach.

Link do harmonogramu :https://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/harmonogram-wywozu-odpadowhttps://www.mpgk.com.pl/dla-mieszkancow/harmonogram-wywozu-odpadow

Pamiętajmy też, aby nie wrzucać choinek bezpośrednio do kontenerów, bo to utrudnia i wydłuża pracę służb. Można także przywieźć je do jednego z Gminnych Punktów. W Katowicach Gminne Punkty Zbiórek Odpadów znajdują się w czterech lokalizacjach:

 ul. Bankowej 10,

 ul. Milowickiej 7b,

ul. Obroki 136

 ul. Zaopusta 70.

Czynne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 6.00-17.00, we wtorki w godzinach 9.00-20.00, a w soboty w godzinach 8.00-13.00.

Choinki, które zbiorą od mieszkańców pracownicy MPGK, trafiają do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów. Naturalne drzewka zostają rozdrobnione i po przejściu przez proces technologiczny trafią jako jeden ze składników poprawiający jakość gleby. Wykorzystywany jest on jako nawóz pod trawniki i rośliny ozdobne na użytkach zielonych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych.

Inną drogę przechodzą sztuczne choinki – są one traktowane jako złom i przechodzą typową dla złomu drogę recyklingu.

źródła: materiały prasowe: MPGiK i UM Katowice