Na „Słonecznej” lampy z oświetleniem słonecznym

Pomyślnie zakończyła się próbna instalacja lamp zasilanych dzięki panelom fotowoltaicznym na Osiedlu „Słoneczna”. Jeśli powiedzie się ta inicjatywa członków rady osiedla: Łukasza Hankusa, Piotra Kordaszewskiego i Dariusza Grajewskiego, byłoby to pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w naszej spółdzielni.

Okazuje się, że w miejscach niedoświetlonych, z powodów trudności technicznych np. braku doprowadzonych przyłączeń sieciowych, to jedyna możliwość prawidłowego doświetlenia tych miejsc. Dotyczy to terenów wokół budynków przy ul. Słonecznej 65,67,71,73,75,77 oraz miejsc w pobliżu garaży.

Na razie zostaną zamontowane 3 lampy uliczne i doświetlone wejścia do budynków. Po pozytywnym wyniku testu, zaplanowano, aby tego rodzaju oświetleniem objęto wszystkie, do tej pory zaciemnione, miejsca na osiedlu. W testach wziął udział prezes SMG Mariusz Nawrocki i kierownik Administracji „Słoneczna” Marek Sobczyk.

Solarne lampy uliczne całkowicie zasilane są energią słoneczną. Jest to rozwiązanie nieograniczone, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. W ciągu dnia, kiedy świeci słonce, panel fotowoltaiczny konwertuje energię słoneczną na energię elektryczną i przechowuje ją w akumulatorze. W nocy lub w dzień pochmurny kontroler solarny przy pomocy czujników automatycznie włącza światło.

Zastosowane elementy konstrukcyjne jak i panele posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa wydane przez niezależną notyfikowaną jednostkę certyfikującą.