Ocalmy  pamiątki z historii naszych dzielnic

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, mieszczące się  w Katowicach przy ul. Wincentego Pola 38, tworzy archiwum społeczne. Jego celem jest gromadzenie pamiątek materialnych (zdjęć, dokumentów, wspomnień), utrwalających przeszłość  z tych dzielnic Katowic, gdzie mieszkają członkowie naszej spółdzielni, zwłaszcza z Brynowa i Ligoty lub z Załęża.

Pracownicy  Centrum  od kilku miesięcy pozyskują takie pamiątki, opracowują i (jeśli właściciel wyraża na to zgodę) upubliczniają na specjalnie stworzonej stronie internetowej zbioryspoleczne.pl . Już teraz można tam znaleźć interesujące fotografie zachodniej części Katowic z lat 60-tych XX wieku.

Idea archiwów społecznych nie jest nowa, ale w ostatnich latach przeżywa ogromny rozkwit. Zadania gromadzenia lokalnych pamiątek i wspomnień mogą podejmować się zarówno instytucje, jak biblioteki, domy kultury czy urzędy, jak również pasjonaci lokalnej historii i tradycji. Według Centrum Archiwistyki Społecznej obecnie funkcjonuje w Polsce 260 archiwów społecznych, w Katowicach działają dwa.

Przekazanie Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności ważnych śladów przeszłości dokumentujących przeszłość dzielnic uchroni je przed zniszczeniem i pozwoli podzielić się zapisaną w nich historią z innymi członkami lokalnej społeczności.

Osoby, które nie chcą pozbywać się cennych dla siebie przedmiotów mogą wypożyczyć je Centrum na określony czas w celu digitalizacji, opracowania oraz publikacji w sieci.

Wszystkich posiadaczy brynowskich, ligockich czy załęskich pamiątek zachęcamy do kontaktu z  organizatorem tej akcji- Michałem Dzióbkiem ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności tel.: 32 438 79 70 e-mail: michal.dziobek@scwis.pl