Uwaga na śmieci

Nie ma dnia, żeby na naszych osiedlach nie mówiono o odpadach. Temat ich selekcji niby znany ale-jak widać- co innego wiedza , a co innego praktyka.

Fakty są takie, że wciąż toniemy w śmieciach, których każdy z nas statystycznie wytwarza rocznie ponad 315 kg. W dodatku wprowadzona, przez katowicki samorząd, zasada współodpowiedzialności zbiorowej pod groźbą kary za nieprawidłowe segregowanie powoduje, że coraz więcej naszych mieszkańców, zanim wyrzuci swe śmieci, najpierw je przegląda.

I wtedy zaczyna się problem. Bo gdzie wyrzucić np. agrafki albo opadkowanie po dezodorancie lub zużyty czajnik? A co z biletami kartonikowymi?itp.

Dlatego będziemy pisać, radzić, informować o tych zasadach czyli co i gdzie wrzucić zarówno na naszej stronie, jak i w gazecie spółdzielczej, ulotkach czy na tablicach ogłoszeń. Dopóty, dopóki się tego nie nauczymy.

foto P.Biernat

Zacznijmy od tego, dlaczego należy zgniatać butelki i inne odpady takie jak np. kartony ?

W pojemnikach i workach na odpady selekcjonowane ustawione przed domami nie da się nie zauważyć, że duża część z nich, zwłaszcza worków żółtych – przeznaczonych dla tworzyw sztucznych i metali, jest wypełniona bardziej powietrzem niż plastikiem. Podobnie w kontenerach.Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, puszek aluminiowych po napojach, puszek po konserwach, opakowań po płynach, kartonów itp.

Tymczasaem 120 litrowy worek, mieści około 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka od około 180 do 220 sztuk. Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce w pojemnikach do segregacji, a co za tym idzie muszą być one częściej wywożone.

Jakie zatem argumenty przemawiają za tym, aby butelki zanim trafią do żółtego worka/pojemnika lub kartony zanim trafią do niebieskiego pojemnika/worka zostały zgniecione ?

EKONOMICZNE – rzadszy transport firm wywożących odpady = MNIEJSZE KOSZTY. ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza – to mniejsza częstotliwość odbioru. tych odpadów = MNIEJSZA EMISJA DWUTLENKU WĘGLA.

OSOBISTE – wynosisz worek z plastikiem kilka razy rzadziej = OSZCZĘDZASZ SWÓJ CENNY

EDUKACYJNE – zmniejszasz objętość zgniatanych butelek w worku o prawie 80%, chronisz środowisko i dajesz dobry przykład innym = KSZTAŁTUJESZ POSTAWY PROEKOLOGICZNE.

materiały MPGK

A teraz na razie kilka porad o tym co zrobić z kłopotliwymi śmieciami?

Agrafki i sprzęt biurowy – wyrzucamy do pojemnika zółtego(metal,plastik);

Bandaże- wyrzucamy do odpadow zmieszanych;

Bilety kartonikowe i drobny czysty papier – wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, na makulaturę;

Bombki choinkowe-jeśli są tylko plastikowe- do pojemnika żółtego, jeśli szklane lub z wieloma ozdobami – do odpadów zmieszanych;

Czajnik elektryczny – wywozimy do punktów selektywnej zbiórki odpadów( adres w internecie)

Czajnik tradycyjny metalowy -wyrzucamy do pojemnika żółtego(metal,plastik)

Folia bąbelkowa – wyrzucamy do pojemnika żółtego(plastik);

Opakowania po dezodorantach ciśnieniowych – powinny być wyrzucone do odpadów zmieszanych lub innych ( w punktach selektywnej zbiórki);

Zabrudzona folia malarska – trafić powinna do odpadów zmieszanych;

Doniczki plastikowe – do pojemnika żóltego;

Choinki sztuczne i naturalne – traktowane są jako odpady wielkogabarytowe. Jeśli choinka plastikowa jest mała może trafić do pojemnika żółtego. Inne stawiamy do wiat dla odpadów wielkogabarytowych.

foto P.Biernat

Szczegółowe informacje co i jak segregować zobacz-http://odpady.katowice.eu/zasady-selektywnej-zbiorki-odpadow/